Giresun ve çevresinin orta çağ boyunca tarihi coğrafyası
Historical geography of Giresun and surrounding in the during medieval
  1. Tez No: 680217
  2. Yazar: BEKİR SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Tarih bilimi, geçmişte yaşanan olayların ortaya çıkarılmasında pek çok farklı bilim dalından yararlanmaktadır. Bu bilim dallarından biri de bir konunun tarihî olay olmasının gerekliliğini sağlayan mekân unsurunun karşılığı olan coğrafyadır. İki bilimin iş birliği ile ortaya çıkan tarihî coğrafya kavramının amacı, kaynakların eksik bıraktığı noktalardan mekân unsurunu tamamlamaktır. Orta Çağ boyunca Giresun toprakları; Bizans, Abbâsîler, Büyük Selçuklular, Mengücekliler, Danişmendliler, Saltuklular, Trabzon Rum Devleti, Türkiye Selçukluları, Moğollar, Eretnalılar, Şebinkarahisar Emirliği, Akkoyunlular, Karakoyunlular ve Hacıemiroğulları gibi pek çok devlet, beylik ve emirliğin idaresi altında bulunmuştur. Ancak kaynaklar çoğu zaman suskun kaldığından kentin Orta Çağ tarihine ait açıklanması gereken pek çok sorun ortaya çıkmıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan bu meselelere, tarihî coğrafyanın yardımıyla cevap aranmaya çalışılmıştır. Burada tespit ettiğimiz lokasyonlar üzerinde ve çevresinde bir saha çalışması yapılarak elde edilen bulgular ile kent tarihinin bazı problemleri çözülmeye çalışılmıştır. Saha çalışmasında, Giresun ilinin 1990 yılında son hâlini alan sınırları göz önünde bulundurulmuştur. Bölgede, Karadeniz kıyıları ile Kelkit havzası olarak adlandırılan iki farklı coğrafya ve doğal bir sonucu olarak iki farklı yaşam tarzı karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde her iki bölümdeki farklı coğrafi şartların sonucu olarak gerçekleşen tarihî olaylar, çoğu zaman farklı siyasi otoritelerin idaresinde birbirinden ayrı olaylara sebep olmuştur. Ancak çoğu zaman kentin iki tarafının da Orta Çağ boyunca birbirleri ile yakın ilişki içinde olduğu görülmektedir. Nitekim kıyı kesimde bulunan Giresun limanları, dış ticaret arzını geniş bir coğrafyaya ulaştırabildiklerinden önemli pazar yerleri hâline gelmiştir. Şebinkarahisar ise bölgenin önemli askerî ve ticaret yolları üzerinde bulunmasının yanı sıra şap madenleriyle stratejik bir öneme sahiptir. Bu sebeple Giresun kıyıları ile Kelkit Havzası arasındaki ilişkinin varlığı, iki bölgenin birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılamaları ve dış dünyaya açılmaları için elzem görülmektedir. Bu çalışmada, Orta Çağ boyunca önemli tarihî olayların yaşandığı bir coğrafyada, kaynak ve araştırmaların içinde bilgi bulunmayan ancak kentin Orta Çağ tarihinde önemli görevler üstlenen coğrafi unsurlar ve üzerinde bulunan kale, hisar, gözlem kuleleri, madenler, ticaret yolları ve hanlar gibi yapılar tespit edilerek kentin tarihine katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history science makes use of many different branches of science in revealing the events of the past. One of these branches of science is geography, which is the equivalent of the place that ensures the necessity of a subject to be a historical event. The aim of the concept of historical geography, which was created with the cooperation of the two sciences, is to complete the place from the points left missing by the resources. During the medieval, Giresun and surrounding were under the administration of many states, principalities and emirates such as Empire of Byzantium, Abbasids, Seljuks, Mengüceks, Danishmendids, Saltuks, Trabzon Greek State, Türkiye Seljuks, Mongols, Eretnians, Emirate of Şebinkarahisar, Akkoyunlular, Karakoyunlu and Hacıemiroğulları. However, many problems related to the medieval history of the city that need to be explained have arisen, as the sources remain silent most of the time. We tried to find answers to these issues, which constitute the subject of our study, with the help of historical geography. A field study was conducted on and around the locations we identified here, and some problems in the history of the city were tried to be solved with the findings obtained. In the field study, the borders of Giresun and surrounding, which was finalized in 1990, have been taken into consideration. In the region, there are two different geographies called the Black Sea coast and the Kelkit basin, and two different lifestyles as a natural result. Likewise, historical events that took place as a result of different geographical conditions in both parts often led to separate events under the administration of different political authorities. However, it is often seen that both sides of the city were in close relationship with each other throughout the medieval. As a matter of fact, Giresun ports on the coast have become important marketplaces since they can reach a wide geography of foreign trade supply. Şebinkarahisar, on the other hand, has a strategic importance with its alum mines as well as being on the important military and trade routes of the region. For this reason, the existence of the relationship between the Giresun coasts and the Kelkit basin is considered essential for the two regions to meet each other's needs and to open up to the outside world. In this study also tried to contribute to the history of the city, in a geography where important historical events were experienced throughout the medieval, geographical factors that had important roles in the medieval history of the city and in a geography where important historical events were experienced, determining the structures such as castles, fortresses, observation towers, mines, trade routes and hans.