Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve disleksi tanısı almış çocuklara sahip ebeveynlerin duygusal şiddete maruz kalma düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
A research on the levels of exposure to emotional violence of parents with children diagnosed of Attention Deficiency Hyperactivity Disorder (ADHD) and Dyslexia
  1. Tez No: 680264
  2. Yazar: TÜRKAN EVLEKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
DEHB ve disleksi tanısı almış çocukları olan ebeveynlerin duygusal şiddete maruz kalma düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, çalışma durumu gibi değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada Eskici ve Tınkır (2018) tarafından geliştirilen "Duygusal Şiddete Maruz Kalma Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 29 madde ve beş alt boyuta sahiptir. Nicel tasarım ve tarama modelli bir araştırmadır. Araştırmada erişilebilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 23 programı kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerin yanısıra verilerin normal dağılması nedeniyle Independent t-testi ve One Way Anova testi tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, 20-30 yaş arasındaki ebeveynlerin aşağılanma, zarar verilme ve sözel yıpratılma alt boyut düzeyleri diğer yaş grubundaki ebeveynlere göre daha yüksek bulunmuştur. Ebeveynlerin duygusal şiddete maruz kalmaları cinsiyetlerine ve alışma durumlarına göre farklılık göstermemektedir. Yüksek lisans/Doktora olan ebeveynlerin duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri diğer ebeveynlere göre daha yüksek bulunmuştur. Boşanmış olan ebeveynlerin zarar verilme alt boyutuna ilişkin ortalamaları evli bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Çocuğunda disleksi rahatsızlığı olan ebeveynlerin zarar verilme, sözel yıpratılma ve duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis includes examining the level of emotional violence exposure of parents with children diagnosed with ADHD and dyslexia in terms of variables such as gender, age, educational status, marital status, and employment status.“Exposure to Emotional Violence Scale”developed by Eskici and Tinkır (2018) was used in the study. The scale has 29 items and five sub-dimensions. It is a research with quantitative design and scanning model. Accessible sampling method was used in the study. SPSS 23 program was used to analyze the quantitative data obtained in the study. Besides the descriptive statistics, Independent t-test and One Way Anova test were preferred due to the normal distribution of the data. According to the results of the study, the sub-dimension levels of humiliation, harm, and verbal attrition were found to be higher in parents between the ages of 20-30 compared to the parents in the other age group. Parents' exposure to emotional violence does not differ according to their gender and adaptation status. The levels of emotional violence exposure of parents with a master's / doctorate degree were higher than other parents. The average of the harm sub-dimension of divorced parents was found to be higher than married individuals. Parents with dyslexia have higher levels of harm, verbal attrition, and emotional violence.