Ortaçağ Avrupası'nda Karolenj İmparatorluğu ve feodalite
Carolingian Empire and feudalism in Medieval Europe
- Tez No: 680276
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Avrupa kıtası tarih boyunca çeşitli istila, tahrip ve yağmalara sahne olan bir coğrafyadır. Bu bölge özellikle de Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla birlikte hiç olmadığı kadar savunmasız hale gelmişti. M.S. 375 senesinde başlayan barbar ka-vimlerinin istila hareketi sonrası kıtada uzun sürecek olan otorite boşluğu da başlamış oldu. Avrupa'nın çeşitli yerlerine yerleşen ve buralarda krallıklar kuran barbar kavimler bölgenin sosyo-ekonomik yapısında da ciddi değişim ve dönüşümlere sebep oldu. Batı Avrupa'da bulunan Galya bölgesi elverişli iklim ve coğrafyası neticesinde önce Vandallar, ardından Vizigot ve son olarak da Franklara yurt oldu. Burada I. Tarafından kurulan Frank Krallığı 750 yıllarına kadar varlığını korudu. Merovenj egemenliği kendi saraylarında yetişen ve devlet yönetiminde fazlasıyla söz sahibi olan başka bir aile tarafından gasp edildi. Galya'da yönetimi Merovenj ailesinden bir saray darbesi ile ele geçiren Karolenj Krallığı en güçlü dönemini Büyük Charles adıyla bilinen ve Ortaçağ Avrupası'nda adından fazlasıyla söz ettiren hükümdar zamanında yaşadı. Bu hükümdarın M.S. 814 senesindeki ölümü Batı Avrupa için yeni bir dönemin de başlangıcı oldu. Karolenj Krallığı'nın başına geçen vasıfsız krallar kendi soyundan gelen kişiler ile girdikleri taht mücadeleleri neticesinde parçalandı ve Batı Avrupa'da otorite kaybolmaya başladı. Kaybolan bu boşluğu feodal beyliklerin ve ruhbanların doldurması çok uzun sürmedi. Avrupa'nın batısında ortaya çıkan bu otorite eksikliği senyör adı verilen soylu kişilerce doldurulmaya başlandı. Soylular kendine ait topraklar üzerinde yarı bağımsız devletçikler kurarak bölgede yönetimi ele geçirdiler. Feodalite ile birlikte Avrupa'da yeni bir sistem ortaya çıktı. İnsanlar özellikleri ve vasıflarına göre sınıflandı. Soylular, ruhbanlar ve köylüler. Özellikle feodal dönemde güç kazanan kilise, Ortaçağ Avrupası'nın en karak-teristik özelliklerinden birisi haline geldi. Feodal beyleri dahi kendine bağlamakta gecikmeyen bu yeni yöneticiler ilahî güçleri kendi çıkarları için kullanarak kısa za-manda toplum üzerindeki en önemli güç haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
The European continent is a geography that has witnessed various invasions, destruction and plundering throughout the history. This area became more vulnerable than ever, especially with the fall of the Roman Empire. A. D. After the invasion movement of the barbarian tribes that started in 375, the authority gap that would last for a long time in the continent has been started. The barbarian tribes who settled in various parts of Europe and established kingdoms also caused serious changes and transformations in the socio-economic structure of the region. The Gaul region in Western Europe, as a result of its favorable climate and geography, firstly became a home for the Vandals, then the Visigoth and finally the Franks. The Frankish Kingdom, which was founded here by I Clovis, ruled until 750 years. The Merovenj sovereignty was taken over by another family that grew up in their palaces and had a great say in the state administration. The Carolingian King-dom, which took over the rule in Gaul with a palace coup from the Merovingian fa-mily, lived its heyday period during the ruler known as Charles the Great and who was mentioned in Medieval Europe. Afetr this ruler death in A. D. 814 marked the beginning of a new era for Western Europe. The unqualified kings who took over the Carolingian kingdom broke up as a result of the struggle for the throne with their descendants, and authority began to disappear in Western Europe. It did not take long for feudal lords and clergy to fill this authority gap. This lack of authority that emerged in the west of Europe was started to be filled by noble people called seigneur. The nobles established semi-independent states on their own lands and seized the administration in the region. A new system emerged in Europe with feudality. People are classified according to their property and characteristics. Especially in the feudal period, the church gained the power and became one of the most characteristic of Medieval Europe. These new rulers, who do not hesitate to engage even the feudal lords, will soon become the most important power over society by using the divine powers for their own interests.