Toplumsal cinsiyet bağlamında sivil toplum ve yeni medya: Kadın odaklı sivil toplum kuruluşlarının yeni medya kullanımı
Civil society and new media in the context of gender: New media use by women's non-governmental organisations
  1. Tez No: 680275
  2. Yazar: GÜLSÜM ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Amaç - Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kadın odaklı sivil toplum kuruluşlarının yeni/sosyal medya kullanım düzeylerini ortaya koymaktır. Ayrıca kadın sivil toplum kuruluşlarının kullandığı yeni/sosyal medyanın diyalojik kapasitelerinin belirlenerek yeni medyayı etkileşim oluşturma ve diyalog kurmada ne derece etkin kullandığını belirlemektir. Geniş perspektifte ise geçmişten günümüze kadın hakları/sorunları için verilen mücadelenin sivil toplum kuruluşları özelinde 21. yüzyıl koşulları ve ulaşılan teknik imkânları (teknoloji) ile nasıl bir boyuta taşındığını ortaya koymaktır. Tasarım / metodoloji – Araştırma iki boyuttan ve iki kısımdan oluşmaktadır. Araştırmada sivil toplum kuruluşlarının yeni medya kullanımı iki ayrı boyutta ele alınmıştır. İlki sivil toplum kuruluşlarının yeni medya kullanım düzeyi, ikincisi de yeni medya kullanımlarının diyalojik boyutudur. Araştırmanın ilk kısmında yeni medya kullanım düzeyi ve yeni medya kullanımının diyalojik boyutu içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiş, ikinci kısmında da sivil toplum kuruluşlarının iletişim sorumluları ile yeni medya kullanım düzeylerine ve yeni medya kullanımının diyalojik boyutuna ilişkin yapılan görüşmeler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir Önem/özgünlük - Kadın sivil toplum kuruluşlarının yeni medyada nasıl yer aldığını belirlemek, mücadele verilen alanda seslerini duyurmanın ve hedef kitlesine ulaşmanın yenilikçi yollarını anlamayı ve kendilerini geliştirmeyi artıracaktadır. Bu bakımdan bu çalışma kadın odaklı sivil toplum kuruluşları ve yeni medya ilişkisini ele alacak kapsamlı bir analiz olarak literatüre katkı sağlamasının yanında iletişim, kadın çalışmaları ve sivil toplum alanında disiplinlerarası çalışma yapacak araştırmacılara temel oluşturması bakımından önemlidir. Ayrıca özellikle kadın sivil toplum kuruluşlarına yön gösterecek bir kaynak olması bakımından önem arz etmektedir. Bulgular/sonuç - Çalışma kapsamında yapılan değerlendirmede yeni medya kullanım düzeyleri farklılık gösteren sivil toplum kuruluşlarının yeni medyada diyalog imkânını değerlendiremedikleri ve yeni medyayı daha çok bilgilendirme amacıyla tek yönlü olarak kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim – The aim of this study is to reveal the levels of new/social media use by non-governmental organisations in Turkey. In addition, it is the other aim to determine how effectively women's non-governmental organisations use dialogic capacities of new/social media in creating interaction and dialogue in new media.In a broader perspective, it is to reveal the extent to which the struggle for women's rights/problems has been carried by means of the 21st century conditions and the reached technical opportunities (technology) especially for non-governmental organisations. Design / methodology – This research includes two extents and two parts. In the research, the use of new media by non-governmental organisations has been discussed in two seperate extents. The first one is the level of new media use by non-governmental organisations, and the second is the dialogic extent of new media use. In the first part of the study, the level of new media use and its dialogic extent have been analysed via the content analysis method and in the second part the interviews, done with the communication executives in non-governmental organisations, regarding the levels of new media use and its dialogic extent have been analysed via the descriptive analysis method. Significance / Authenticity – Specifying how women's non-governmental organisations take place in new media will increase the finding out innovative ways of raising in the arena and reaching the target audience and improving themselves. In this respect, this study is important in terms of providing a basis for the researchers who do the interdisciplinary studies in the fields of communication, gender and civil society as well as contributing to the literature as a comprehensive analysis that discusses the relationship between women's non-governmental organisations and new media, Also, it is of importance as a source that guides especially women's non-governmental organisations. Findings/conclusion – In the assessment within the scope of this study, it has been emerged that non-governmental organisations with different levels of new media use are not able to benefit from its opportunity of communication but use new media for one-way and mostly information purposes.