Halı sahada futbol oynayan bireylerin serbest zaman doyumları ve sakatlanma durumlarının incelenmesi
Investigation of leisure time satisfaction and injury of persons playing football in the artificial turf
- Tez No: 680280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALPARSLAN ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın amacı, serbest zamanlarını Antalya'da bulunan bazı halı sahalarda futbol oynayarak geçiren erkek bireylerin serbest zaman doyumlarını ölçmek ve futbol oynadıkları sırada meydana gelen sakatlıkların incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, serbest zamanlarında halı sahada futbol oynayan 18 yaş üzeri 300 gönüllü erkek birey oluşturmaktadır. Katılımcılara altı alt boyutu olan Serbest Zaman Doyum Ölçeği (SZDÖ) ve katılımcıların demografik özellikleri ile sakatlanma durumlarının belirlenmesi amacıyla anket formu uygulanmıştır. Katılımcılar arasından 200'ü (%66.6) serbest zamanlarında halı sahada futbol oynadığı sırada sakatlık yaşadığını belirtmiştir. Katılımcıların halı sahada en çok ayak-ayak bileği (%47.8), diz (%28.6) ve kasık (%20.2) bölgelerinden sakatlanma yaşadıkları saptanmıştır. Katılımcılar sakatlanmaların çoğunlukla; rakip müdahalesi (%49.3), yeterli ısınmama (%33.0), zemin-saha (%23.2) kaynaklı olduğunu düşünmektedirler. Serbest zamanlarında halı sahada futbol oynayan bireylerin serbest zaman doyumlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. SZDÖ 6 alt boyutu içerisinde en yüksek puanların; rahatlama (3.99 puan), sosyal (3.80 puan), eğitim (3.80 puan) alt boyutlarında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the leisure satisfaction of male individuals who spend their leisure time playing football in certain artificial turfs in Antalya and to examine the injuries that occur while playing football. The research's study group consists of 300 volunteer male individuals over the age of 18 who play football on the artificial turf in their leisure time. Leisure Satisfaction Scale (LSS), which has six sub-dimensions, and a questionnaire form were applied to the participants to determine the demographic characteristics and the status of injury. Among the participants, 200 (66.6%) stated that they had an injury while playing football on the artificial turf in their leisure time. It was determined that the participants mostly experienced injuries in the foot and ankle (47.8%), knee (28.6%) and groin (20.2%) regions. Participants believe that most of the injuries arise from competitor intervention (49.3%), not enough warming (33.0%), the ground-field (23.2%). It has been determined that individuals who play football on their leisure time on the artificial turf have high leisure time satisfaction. The highest scores in LSS 6 sub-dimensions; relaxation (3.99 points), social (3.80 points), education (3.80 points) sub-dimensions.