Kemoterapi alan bireylerde periferal nöropatinin yeti yitimi ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of peripheral neuropathy on disability and anxiety in individuals getting chemotherapy
- Tez No: 680279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, nörotoksik kemoterapi (taxan, platin grubu) alan bireylerde periferal nöropatinin yeti yitimi ve anksiyete ile ilişkisini belirlemektir. Tanımlayıcı, ilişki arayıcı tipte yürütülen çalışmanın evrenini Mart 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında bir hastanenin kemoterapi ünitesinde taksan ve platin bazlı kemoterapi ilaçlarından en az bir tanesini alan bireyler oluşturmuştur. Çalışmanın örneklem sayısının hesaplanmasında power analizi sonuçları kullanılmıştır. Çalışmaya en az 3 kür nörotoksik kemoterapi alan, 18-65 yaş arasında olan ve çalışmaya katılmaya onam veren 180 hasta dahil edilmiştir. Araştırmada veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Advers Olaylar için Ortak Terminoloji Kriterleri Versiyon 5.0-Periferal Nöropati, Kısa Yeti Yitimi Anketi ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada nörotoksik kemoterapi alan bireylerde periferal nöropati sıklığı %73,3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship of peripheral neuropathy on anxiety and disability in individuals receiving neurotoxic chemotherapy (taxan, platinum group). The population of the descriptive, correlational study consisted of individuals who received at least one of the taxane and platinum-based chemotherapy drugs in the chemotherapy unit of a hospital between March 2021 and July 2021. Power analysis results were used to calculate the study sample number. The study sample consisted of 180 patients aged between 18-65 years who received at least 3 courses of neurotoxic chemotherapy and gave consent to participate in the study. Research data were collected using Descriptive Information Form, Common Terminology Criteria for Adverse Events version 5.0-Peripheral Neuropathy, Brief Disability Questionnaire, and Beck Anxiety Inventory. In our study, the prevelance of peripheral neuropathy was found to be 73.3% in individuals receiving neurotoxic chemotherapy.