Çine-Tepecik Geç Tunç Çağı yerleşmesinde ekonomik sisteme ışık tutan yapılar
Buildings shedding light on the Çine-Tepecik Late Bronze Age settlement economic system
  1. Tez No: 680285
  2. Yazar: TOLGA KAAN KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 527
Özet
Çine-Tepecik merkezinin Geç Tunç Çağı'na tarihlenen II 1 kültür tabakası, savunma sistemine sahip bir yerleşim modelini göstermektedir. Bu yerleşmede dönemin ekonomik yapısının anlaşılmasını sağlayan mimari kalıntılar tespit edilmiştir. Depo olarak kullanılmış yapılar ve aynı zamanda üretim aktivitelerine ait kalıntılar, yerleşmede ekonomik açıdan belli bir sistemin yer aldığını ortaya koymuştur. Şu ana kadar kazılarda açığa çıkartılan mimari ve mimariyle bağlantılı ele geçen buluntular, Çine-Tepecik Geç Tunç Çağı yerleşmesinde depolama sistemindeki önceliklerin, ticari ilişkilerin, ekonomide öne çıkan endüstriyel kaynakların ve buna bağlı çevre kültürlerle olan bağlantısının gün ışığına çıkmasına katkı sağlamıştır. Depolama işlevi gören yapılar ile üretime ait ip ucu oluşturan kalıntılar Çine-Tepecik Geç Tunç Çağı yerleşmesinde bölgelerarası ticaretin yoğun olduğunu kanıtlamaktadır. Mimari kalıntıların yanı sıra yapılarda ele geçen seramik, metal eserler, kemik eserler ve yontmataş endüstrisine ait buluntuların detaylı tanımı ve tarihlendirilmesi Çine-Tepecik yerleşmesinin Ege Bölgesindeki ticari faaliyetlerini ve kronolojik gelişimini ortaya koymaktadır. Buna göre, mimari ve buluntuların bir arada değerlendirilmesiyle, ekonomik sistemin arkeolojik kanıtlar ışığında tanımı ve üretimde öne çıkan malzemenin belirlenmesi kültürlerarası etkileşimi belirlenebilmiştir. Çine-Tepecik Geç Tunç Çağı yerleşmesinde tespit edilen depo birimleri ve ticari sisteminde yer alan atölyelerden ele geçen buluntuların analizleri kronolojik tarihlendirmeye katkı sağlanmıştır. Özellikle disiplinlerarası çalışmalar ışığında, depo yapılarına ait Arkeobotanik çalışmalara ait analiz neticeleri Çine-Tepecik yerleşmesinin tarımsal üretimini ortaya koymaktadır. Öte yandan Mimari kalıntıların dijital ortamda vektörel çizimleri ile yerleşimin mimari planı ve yapı ölçüleri tespit edilmektedir. Coğrafi Bilgi Sisteminde mimari planlar üzerinde konumlandırılan buluntular ile mekansal analiz yapılarak yapıların kullanım amaçları ortaya konabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cultural layer II 1 of Çine-Tepecik center dated in the Late Bronze Age demonstrates a settlement model which has a defense system. In this settlement, architectural remains providing an understanding about the economic structure of the era were detected. Structures used as a warehouse and vestiges belonging to production activities present a certain economic system in the settlement. Architecture and architectural finds unearthed in the excavations so far contribute to bring forth of the economic conditions, the commercial relations, and the connections with other cultures in the region at the Çine-Tepecik Late Bronze Age settlement. The structures functioning storage and the vestiges giving clue in production prove the intense interregional trade of Çine-Tepecik Late Bronze Age settlement. Ceramics, metal works, bone tools and the detailed definition and dating of the finds belonging to paleolith industry alongside the architectural evidence present the commercial activities of Çine-Tepecik settlement in Aegean Region. In this context, evaluating architecture and finds together, description of the economic system in the light of archaeological evidence and specifying the prominent materials in production prove the intercultural interaction. Chronological dating was provided in line with the analysis of the finds recovered from the warehouse units and workshops in the commercial system in the Çine-Tepecik Late Bronze Age settlement. Especially the analysis results of Archaeobotanical works related to warehouse structures present the agricultural production of Çine-Tepecik settlement. Architectural plans and build sizes of the settlement are determined with the vectorial illustration of architectural vestiges in digital environment. The intended use of the structures is determined by doing spatial analysis with finds located on architectural plans in the Geographical Information System. With the analysis and digital studies, all the economic data of the settlement will be provided to discuss.