Konya ili Ehke (Ereğli, Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi) ilçelerinde arıcılığın teknik, yapısal ve sosyo-ekonomik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of technical, structural and socio economic properties of the bee keepers of Ehke (Ereğli, Halkapinar, Karapinar ve Emirgazi) towns in Konya Province
  1. Tez No: 680339
  2. Yazar: AYGÜL ALAN ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YETİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, arıcılıkta önemli bir yere sahip olan, Türkiye'nin en büyük yüzölçümüne sahip Konya İlinin EHKE (Ereğli, Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi) İlçelerinde arıcılık işletmelerinin yapısal ve sosyo-ekonomik özellikleri incelenerek, elde edilen sonuçlarla ülke arıcılara ışık tutacak çözüm önerilerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, arıcılık dışında başka hangi meslekle uğraştıkları, mezuniyet durumları, arıcıların yaşı, arı hastalık ve zararlılarla ilgili genel bilgi durumları, arı beslemesi, ana arı ırkı, mevcut koloni durumları, arılardan elde edilen ürünlerin piyasada ne şekilde yer aldıkları (süzme, paket, şişe, vs.), arıcılık konusunda bilgi için nelere başvurdukları gibi konu başlıkları altında 85 arıcıya ankete dayalı olarak sorular sorulmuştur. Alınan cevaplara göre, işletmelerin Arıcılar Birliğine üyelik durumu dikkate alınarak istatistik analize (Khi-kare) tabi turulumuştur. Çalışmada elde edilen verilere göre; Arıcıların kayıtlı oldukları arıcılar birliğine üye olan arıcıların tecrübeleri yanında yeterli bilgiye ulaşmaları için gerekli kaynakları daha çok kullandıkları (internet, dergi, kitap vb.) hasat döneminde daha fazla bal sağımı yaptıkları, çoğunlukla sabit değil gezginci arıcılığı tercih ettikleri, arı hastalık ve zararlılar konusunda gerekli hassasiyeti gösterdikleri ruhsatlı ilaçları tercih ettikleri, pazarlama konusunda sıkıntı çekmedikleri, devletin teşviklerini daha çok takip ettikleri ortaya konmuştur. Birliğine üye olmayan arıcıların çoğu meraktan veya hobi amaçlı arıcılığa başladıkları, bilgi kaynaklarını çok takip etmedikleri, çoğunlukla sabit arıcılık yaptıkları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar diğer bölge ve şehirlerde yapılan çalışma sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to obtain valuable knowledge as recommendations to the beekeepers in the country by examining the structural and socio-economic status in the EHKE (Ereğli, Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi) Towns of Konya which is the biggest province in Turkey. For this purpose; depending on the prepared survey form, beekeepers were queried and the data were collected on age of the beekeeper, educational status, rising methods applied, seasonal feeding and management, colony number in the operation, diseases and pests, method of fighting and the bee lost, marketing of bee products, determining the selling price of honey, colony increase methods and etc. Obtained data were grouped to the beekeeper's membership status to the regional Beekeeper's Organization and statistical analysis (Chi-Squire) were applied. According to the results obtained; it was determined that the beekeepers which member of the Beekeeper's Organization were reached the valuable knowledge resources, frequently harvested the honey, mostly they had been traveler beekeeper, they were prosecuting the diseases and pests, effective in marketing and were fallowing the government incentives closely. For the other beekeepers, it was determined that they had been begun as a hobby to the beekeeping, were not fallowing the knowledge resources enough, and mostly they were doing fixed beekeeping. The results obtained were compared with other research results done in other provinces