Osteoartritis tanılı köpeklerde fizyoterapi programının etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the physiotherapy program in dogs with osteoartritis
- Tez No: 680342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAVLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmamızın amacı osteoartrit (OA) tanılı köpeklerde fizyoterapi programının etkinliğini incelemektir. Fizyoterapi programının etkinliği köpeklerde yürüyüş sürelerindeki, ağrı ve topallama skorlarındaki değişiklikler üzerinden yorumlanmıştır. Çalışmaya OA tanısı almış 20 köpek dahil edilmiştir. Köpekler çalışma grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruptaki köpeklerin etkilenen kalça eklemine Hyalüronik Asit (HA) enjeksiyonu uygulanmıştır. Çalışma grubundaki köpeklere ayrıca 4 hafta boyunca, haftada 3 gün toplam 12 seanslık fizyoterapi programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna HA dışında bir uygulamada bulunulmamıştır. Tüm olguların çalışma başlangıcında ve dört hafta sonrasında gonyometrik ölçümler, çevre ölçümleri, topallama ve ağrı skorları, ayakta durma süreleri ve 12 metre yürüyüş testi ile adım sayıları ve yürüyüş süreleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre fizyoterapi uygulanan grupta tüm değerlendirme parametrelerinde gelişme gözlenirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effectiveness of the physiotherapy program in dogs with Osteoarthritis. The effectiveness of the physiotherapy program was interpreted by the changes in walking time, pain and lameness scores in dogs. Twenty dogs diagnosed with osteoarthritis were included in this study. It was randomly divided into two groups as the study group (n = 10) and the control group (n = 10). Hyaluronic acid injection was applied to the affected hip joint of dogs in both groups. In addition, the dogs in the study group received a total of 12 sessions of physiotherapy program 3 days a week for 4 weeks. No recommendation other than routine medical treatment was made to the control group. In all cases goniometric measurements, circumference measurements, lameness and pain scores, standing time and 12 m walking test were evaluated at the beginning of the study and after four weeks. According to the our results, improvement was observed in all evaluation parameters in the group that received physiotherapy (p 0.05).