Biyoloji öğretmenlerinin COVID-19 pandemi sürecindeki uzaktan eğitime ilişkin görüşleri (Ankara-Sincan örneği)
Biology teachers' views about distance education in the COVID-19 pandemia process (Ankara-Sincan example)
- Tez No: 680341
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ÇAĞLAN GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Covid-19 pandemi süreci tüm dünyayı etkilemiş ve yaşamın her alanında önlem amaçlı bir takım değişikliklere gidilmiştir. Bu bağlamda ülkemizde yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitim uygulamaları yapılmaya başlanmıştır. Daha önce genellikle yükseköğretimde uygulanmakta olan uzaktan eğitim bu süreçte tüm eğitim kademelerinde yüz yüze eğitimin alternatifi olmuştur. Ancak örgün eğitim veren ilk ve orta dereceli okullarda ilk kez karşılaşılması nedeniyle uzaktan eğitimin öğretmen, öğrenciler ve veliler açısından farklı yansımaları olmuştur. Bu araştırmanın amacı Covid-19 pandemi sürecinde biyoloji öğretmenlerinin ev ve okul hayatlarındaki değişimin yansımalarını, uzaktan eğitim sürecine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada betimsel model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'nın Sincan ilçesindeki resmi liselerde görev yapan öğretmenler, örneklemini ise rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen ve gönüllülük esasına göre katılan 10 biyoloji öğretmeni oluşturmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kapsamında önceden hazırlanan 12 açık uçlu soru çevrim içi ortamlarda öğretmenlere yöneltilmiştir. Sorulara verilen yanıtlar word ortamına aktarılarak satır satır okunup içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ardından cevaplardan yola çıkılarak kod belirlemesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin özellikle evde veli ve öğretmen rolünü üstlenmeleri ve ikisini bir arada yürütmenin zor olduğu, öğrenci katılımının teknik ekipman yetersizliği, devam zorunluluğunun olmaması ya da isteksizlik gibi nedenlerle çok az olduğu, kameraların kapalı olması nedeniyle öğrenciler ile etkileşim oluşturulamadığı ve bu nedenlerden ötürü öğretmenlerin performanslarından memnun olmadıkları tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra öğrenciler ile sürekli iletişim halinde olmak ve görsel-işitsel materyal kullanımının artması uzaktan eğitimde karşılaşılan avantajlar olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic process has affected the whole world and a number of precautionary changes have been made in all areas of life. In this context, face-to-face education was suspended in our country and distance education practices were started. Distance education, which was previously applied only in higher education, has become an alternative to face-to-face education in primary and secondary schools in this process. However, since it was encountered for the first time, distance education had different reflections for teachers, students and parents. The purpose of this research is to present the reflections of the change in home and school life of biology teachers and their views on the distance education process during Covid-19 pandemic. Descriptive model was used in this qualitative study. The universe of the study was composed of teachers working in official high schools in Sincan district of Ankara and the study's sample was composed of 10 biology teachers who were determined by random sampling method and participated on a voluntary basis. Within the scope of semi-structured interview technique, 12 open-ended questions prepared beforehand were directed to teachers in online environments. The answers given to the questions were typed to word document and evaluated by content analysis method by reading line by line. Then, based on the answers, code were determined. As a result of the research, it was determined that, it is difficult for teachers to undertake the role of parents and teachers at home and to carry out both together; student participation is very low due to lack of technical equipment, lack of attendance or unwillingness; it is not possible to interact with students due to the cameras being turned off, and for all these reasons teachers were not satisfied with their performances. On the other hand, staying in touch with students constantly and increasing the use of audio-visual materials are the advantages of distance education.