Spor tesisi tasarımına yönelik planlama ve programlama önerileri. Ankara örneği
Planning and programming proposals for sports facilities design a case study
- Tez No: 68037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. NUR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
SPOR TESİSİ TASARIMINA YÖNELİK PLANLAMA VE PROGRAMLAMA ÖNERİSİ -ANKARA ÖRNEĞİ- Adnan AKSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat, 1997 ÖZET Türkiye'de, özellikle gelişmiş toplumları ile bütünleşmenin hedeflendiği günümüzde, toplumsal yaşamın kurumsallaşmış bir parçası olan, sporda yapılanmanın çağdaş bir yaklaşımla yemden ele alınması gerekmektedir. Bu amaçla bu araştırmada, Türkiye koşullarında spor tesislerinin yaygın ve etkin kullanımına yönelik planlama, programlama ve tasarlama sistem ve süreçlerini tanımlamada, kuramsal temel belirlenmektedir. Spor tesisi gereksinmesinin çeşitli etmenler altında ortaya çıkmasından başlayarak, spor tesisi tasarımının elde edilmesine kadar geçen süreç araştırmaya özgü tanımlanmaktadır. Amaca varmada etken olan“spor”ve“spor tesisi”kavramı, günümüz anlayış ve gereksinmeleri açısından ve Türkiye koşullarında değerlendirilerek araştırmaya özgü yeniden tanımlanmakta ve sınıflandırmaktadır. Araştırmada ortaya konan kuramsal temeli, somut bir alanda değerlendirmek üzere Ankara kenti ve bağlı ilçelerinin yerel yönetim bölgeleri örnekleme alam olarak seçilmiştir. Anahtar kelimeler : Beden kültürü, spor, spor tesisi, planlama, programlama, tasarlama, sistem, süreç 601 Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 197 Doç. Dr. T. Nur Çağlar
Özet (Çeviri)
February, 1997 ABSTRACT In Turkey, especially with today's contemporary aim of integration with developed European societies, the subject of 're-structuring' sport as a part of the institutionalized social life, should be re-emphasized in relation to a renewed approach. Within this scope, this research aims to specify a theoretical background in order to describe the process and the system for 'plannmg-programming- and design' of the sports facilities, depending on their effective and wide range use in the contemporary socio-economic conditions of Turkey. This research examines and defines the process; starting from the initial flourishing of the need for a sports facility in a society up to its final design. The concepts of 'sport', and 'sports facility' which are necessary for the definition of the goals of this research are re-examined, re-defined and classified in Turkey's conditions. The theoretical background of the study is demonstrated with an empirical study and a case study is carried out in Ankara city and her local provinces. Keywords : Body-culture, Sport, Sports-facility, Planning, Programming, Design, System, Process. 601 197 Assoc. Prof. Dr. T. Nur ÇA?LAR Science code Number of pages Advisor