Bir volumetrik polen - spor tuzağı
The volumetric pollen-spore trap
  1. Tez No: 68036
  2. Yazar: KEMAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, bir volumetrik polen ve spor tuzağının (ekipman, örnekleyici veya sistem) tasarımı, imalatı ve denenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, Burkard volumetrik spor tuzağının çalışma prensipleri esas alınmıştır. Tuzakta, referans tuzaktan farklı olarak disk çevirme mekanizmasındaki hareket, bir doğru akım motoru vasıtası ile sağlanmıştır. Geliştirilen tuzak, standart olarak 2 mm/saat hızla dönen diskte, 7 gün boyunca, dakikada 10 litre hava emerek örnekleme yapmaktadır. Referans tuzağa üstünlük olarak araca 0.5 mm/saat ile 8 mm/saat disk hızı seçebilme yeteneği kazandırılmış ve bu işlem ilave bir elektrik besleme ünitesi vasıtası ile sağlanmıştır. Bu ünite yardımıyla polen örneklemesinin uzak bir mahalden başlatılması veya sonuçlandırılması mümkün olmuştur. Tasarım ve imalatı tamamlanan ekipmanla 7 günlük örnekleme yapılmış ve veriler değerlendirilmiştir. İmal edilen sistemin fonksiyonel olduğu ispatlanmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Polen,spor, spor tuzağı, Burkard. 52 Prof.Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
11 Mr. Sc Thesis Kemal ÇETİN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 1997 ABSTRACT This study aimed the design, manufacturing and application of a volumetric pollen-spore trap. In this study; Burkard volumetric spore trap had been taken as a reference and modified. The difference between our system and the reference is that the movement of disc rotation mechanism had been provided by a DC motor. The system marked an example that during 7 days period it absorbed 10 It. air per minute at the disc which was turned in a 2 mm/hr speed. Compared to the reference system, the system designed had been gained 0.5 mm/hr. - 8 mm/hr. average disc speed. This modification had been realized by supplementary electric fan unit. 7- days period trials hade been made, and all data taken were evaluated. The experimental results revealed that the system designed and manufactured is fully functional. Science code Key words Pollen, spore, spore trap, Burkard 52 Prof. Sevil PEHLİVAN