Leveraging innovative data sources for analysis ofmigration patterns
Göç hareketleri için yenilikçi ver, kaynaklarından yararlanma
  1. Tez No: 680398
  2. Yazar: MERT GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SAFFET BALCISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
21. yüzyılın küreselleşen dünyası, birçok çeşitli göç hareketlerine ev sahipliği yap-maktadır. Göçün etkileri ekonomik sonuçlardan farklı toplulukların sosyal ente-grasyonuna kadar çeşitlilik gösterdiğinden, bu hareketleri ve bu hareketlere nedenolan koşulları anlamak çok önemlidir. Bu nedenle, bu olguya veriye dayalı çalış-malarla yaklaşmak yaygındır. Birçok çalışma, göç hareketlerini ve bunların de-mografik ve sosyo-ekonomik etkenlerini incelemek için istatistiksel ve idari veri kay-naklarını kullanır. Ancak, mevcut veri kaynaklarında farklı göç tanımları ve veritoplama dönemleri arasındaki boşluklar gibi faktörler, veriye dayalı çalışmalarınbaşarısını sınırlandırmaktadır. Bu sorunları ele almak için, son çalışmalar yenilikçibüyük veri kaynaklarını kullanmaktadır. Bu tezde, çeşitli göç tanımları için yeni-likçi veri kaynaklarıyla iki farklı çalışma öneriyoruz. İlk çalışma, özel bir bankanınmüşterilerinin kredi kartı harcama veri seti üzerinde oluşturulmuştur. Bu coğrafikonumlu işlemler, Türkiye'deki olası iç göç hareketlerini anlamak için kullanılmak-tadır. İkinci çalışma, küresel göç modellerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bu-lunmak için Facebook'tan elde edilen verileri kullanır. Facebook'tan elde edilen veriseti, uluslararası kuruluşlardan gelen göç stok veri setleri ile görsel bir keşif aracındabirleştirilmiştir. Bu şekilde görsel araç, kullanılan yenilikçi veri kaynağının doğru-lanabileceği bir ortam yaratmaktadır. Araç ayrıca, işlemsel veri kaynağıyla vakaçalışmasının sonuçlarını görselleştirmek için de kullanılmıştır. Kullanılan yenilikçiveri kaynaklarının avantajları ve eksiklikleri kapsamlı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalized world of the 21st century hosts various types of migration movementsas a common phenomenon. Understanding these movements and the conditions thatcause these movements is crucial as the effects of migration range from economicoutcomes to the social integration of different communities. Because of this, itis common to approach this phenomenon with data-driven studies. Many studiesutilize statistical and administrative data sources to study migration patterns andtheir demographic and socio-economic drivers. However, factors such as varyingdefinitions of migration in available data sources and gaps between data collectionperiods limit the success of data-driven studies. To address these, recent studies uti-lize innovative big data sources. In this thesis, we propose two different studies withinnovative data sources for various definitions of migration. The first study adoptsa transactional data source of credit card expenditures of customers of a privatebank. These geo-located transactions are employed to infer possible internal migra-tion movements in Turkey. The latter study utilizes data obtained from Facebook tocontribute to a better understanding of global migration patterns. Obtained datasetfrom Facebook is combined with migration stock datasets from international orga-nizations in a visual exploratory tool. This way, the visual tool creates a mediumwhere the innovative data source utilized can be validated. The tool is also usedfor visualizing the results of the case study with the transactional data source. Theadvantages and shortcomings of utilized innovative data sources are thoroughly dis-cussed.