Personalized screening policies for cervical cancer prevention
Servikal kanser önlenmesinde kişiselleştirilmiş tarama politikalar
- Tez No: 680397
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES BARTHOLOMEUS GERARDUS FRENK, DOÇ. DR. RAHA AKHAVAN TABATABAEI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ilk serviks kanseri tarama testinin kullanıma sunulmasından bu yana, bu kanserin hastalık yükü istikrarlı bir şekilde azalmıştır. Bununla birlikte, mortalite ve hastalık insidansındaki azalma dünya genelinde eşit ölçüde olmamıştır. Gelişmiş ülkelerde bu hastalık kontrol altındayken, birçok üçüncü dünya ölkeside büyük sağlık sorunları yaratmaya devam ediyor. Organize tarama programları ile servikal hücrelerdeki anormal değişiklikler daha erken ve daha tedavi edilebilir aşamalarda tespit edilebilir. Bununla birlikte, tarama testinin optimal sıklığını ve türünü belirlemek, fayda ve maliyetleri dengelemek isteyen politika yapıcılar için bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, birçok ülkede tarama politikaları, risk altındaki nüfusa tarama testinin zamanı ve türü hakkında bilgi içeren kılavuzlar biçiminde sunulmaktadır. Ancak kılavuzlar, tarama kararını etkileyen önemli faktörleri ele alma esnekliğine sahip değildir ve bir tarama kararından önce her bir hastanın risk profilini dikkate almamaktadır. Buna ek olarak, sağlık hizmetlerinde, bireyin hastalık durumunu risk profiline bağlayan ve hastanın durumunun daha iyi anlaşılmasını sağlayan kişiselleştirilmiş tıbba yönelik yükselen bir eğilim vardır. Kişiselleştirilmiş tıp kavramı, son zamanlarda rahim ağzı kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser türü için tarama kararlarını kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bu çalışmada, serviks kanseri için tarama tipi ve aralığı ile ilgili soruları ele almak için kişiselliştirilmiş kısmen gözlemlenebilir Markov karar süreci (POMDP) yaklaşımını öneriyoruz. Sıralı karar verme aracı olarak, POMDP'ler, hastanın risk profilinin etkisi ve tarama testlerinin yanlış hata oranlarının serviks kanseri için tarama kararları üzerindeki etkisi gibi diğer soruları incelemek için zengin bir çerçeve sağlar. Spesifik olarak, bu çalışmada test özelliklerinin tarama kararları üzerindeki etkisinin yanı sıra hastalık riskini de içeren ve dolayısıyla kişiselleştirilmiş tıp alanına katkıda bulunan iki POMDP modeli öneriyoruz. Önerilen ilk model, cotesting'i (cytology ve HPV-DNA testlerini birlikte uygulanması) tarama için tek başına bir test olarak kabul eder ve optimal çözüm metodları ile tarama politikaları elde etmek için çözülür. İkinci modelde, tarama testleri olarak cytology ve HPV-DNA testleri öngörülmüş ve modelin büyük olması nedeniyle yaklaşık bir çözüm yöntemi kullanılır. Sonuçlarımız, tüm popülasyonu aynı sıklıkta taramanın sağlık eşitsizliklerine yol açtığını ve taramaların hastaların spesifik risk profiline göre uyarlanması gerektiğini göstermektedir. Literatürle uyumlu olarak, bu çalışma serviks kanseri için tarama programlarının bağımsız test olarak HPV-DNA testine doğru yönelmesini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Since the introduction of the first cervical cancer screening method, i.e., Pap smear, the disease burden has declined steadily and the outlook for women with cervical cancer has improved significantly. However, the reduction in mortality and incidence of the disease has not been uniform across the globe. While in the developed countries the disease is under control, in many low resource settings, the disease continues to inflict major health problems. Through organized screening programs, the abnormal changes in cervical cells can be detected at earlier and more treatable stages. Yet, determining the optimal frequency and type of screening test remains a challenge for the policy makers who want to balance the benefits and costs. To overcome this challenge, in many countries screening policies are presented in the form of general guidelines that dictate the frequency for the whole population, regardless of their risk profile. Essentially, since guidelines do not have the flexibility to address the individual patient's risk profile prior to a screening decision, they fail to distinguish between different types of patients. Recently, personalized medicine (PM) has been adopted to answer this differentiation problem. Personalized medicine links the disease condition of an individual to the risk profile which helps to design a targeted treatment for a patient's specific health condition. The application of PM has recently been extended to the screening decisions for many cancer types including cervical cancer. In this study, we propose a personalized partially observable Markov decision process (POMDP) approach to address the questions regarding the screening type and frequency at different ages for cervical cancer patients with different risk profiles. As a sequential decision making tool, POMDPs provide a rich framework to study further questions such as the impact of the patient's risk profile and the false outcomes of the screening tests on the screening decisions. Specifically, we propose two POMDP models that incorporate the risk of the disease as well as the effect of test characteristics on the screening decisions. The first model considers a reduced state space with cotesting of cytology and HPV-DNA testing as a single combined test for screening as opposed to waiting. This constitutes a small model which can be solved exactly. The second model, uses cytology and HPV-DNA testing as two separate decisions along with the wait decision. We also expand the state space of the model for accurate representation of the natural history of the disease. Due to the large size of this model, exact methods are not applicable, and we propose an approximate solution method to solve the problem. Our results suggest that screening the whole population with the same frequency leads to health disparities and that screenings need to be tailored to the specific risk profile of the patients to improve the expected quality adjusted life years (QALYs) of the patients. Our results also confirm that screening programs will experience a paradigm shift towards HPV-DNA testing as the standalone testing for cervical cancer in accordance with what is proposed in the literature.