Idemix based anonymization for home automation systems
Ev otomasyon sistemleri için idemix tabanlı anonimleştirme
- Tez No: 680417
- Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son zamanlarda, Nesnelerin İnterneti (IoT) endüstride olduğu kadar akademide de popüler bir araştırma alanı olmuştur. IoT teknolojisi, çeşitli uygulamalarla endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Ev sahiplerinin cihazlarını uzaktan yönetmelerine yardımcı olan ev otomasyon sistemleri (HAS) bu uygulamalardan biridir. Ancak akıllı evler, ağ tabanlı saldırılara karşı güvenlik açısından zayıftır. Ev otomasyon sistemlerindeki bir diğer önemli tehdit ise ev sahiplerinin kişisel bilgilerinin sızdırılmasının mümkün olmasıdır. Bu tezde, ev otomasyon sistemleri için gizliliğe duyarlı bir anonim tanımlama ve kimlik doğrulama modeli önerilmektedir. Önerilen modelde, IoT cihazları ve dış kullanıcılar arasında güvenli bir iletişim platformu oluşturmak amacıyla yenilikçi bir ev ağ geçidi (IHG - Innovative Home Gateway) sunulmaktadır. Ayrıca, önerilen sistem, kullanıcıların kişisel bilgilerini korumayı amaçlayan sahte kanıtlar ile gizliliğe duyarlı hale getirilmiştir. Kullanıcıların gerçek kimliğinin gizlendiği Idemix tabanlı anonim ehliyet sistemi önerilen modele anonimlik sağlamaktadır. Modelin uygulamasının ayrıntıları ve yukarı yönlü ve aşağı yönlü iletişim senaryoları için yürütülen testlerin sonuçları sunulmaktadır. Sonuçlar, önerilen modelin ev otomasyon sistemleri için verimli ve ölçeklenebilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lately, the Internet of Things has been a popular research area within academia as well as in the industry. IoT technology has been widely adopted to industry with a variety of applications. Home automation systems (HAS) which helps \mbox{homeowners} to manage their devices remotely is one of these applications. However, smart homes are vulnerable to various network based attacks. Another important threat in HAS is that it is possible to leak private information of homeowners. In this thesis, we propose a privacy-aware anonymous identification and authentication model for HAS. In the proposed scheme, an innovative gateway is presented to build a secure intercommunication platform between IoT devices and the outside users. Besides, the proposed system is privacy-aware with the introduction of fake proofs which aims to protect users' private information. Anonymity is provided by the Idemix based anonymous credential system where the real identities of the users are \mbox{hidden}. We give implementation details and the results of conducted experiments with \mbox{downstream} and upstream traffic scenarios. Our results suggest that the proposed model is efficient and scalable for home automation systems.