Myelom tedavisinde metformin lenalidomidin etkinliğini artırıyor mu?
Does metformin increase the efficacy of lenalidomid in myeloma treatment?
  1. Tez No: 680454
  2. Yazar: ERSİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ZAHİT BOLAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç-hipotez: Multipl Myelom'da 2000 yılından sonra immunmodülatuar ilaçlar ve proteozom inhibitörlerinin kullanılması ile tedavide önemli adımlar atılmıştır. Yaşam süresini önemli ölçüde uzatmasına karşın bu ilaçlarla da hastalığın kesin tedavisi söz konusu değildir. Daha önce yapılan çalışmalarda metforminin anti-myelom etkinliği gösterilmiştir. Bu çalışmada ucuz ve yan etkileri nispeten düşük olan metforminin myelom hücre serilerinde canlılık ve apopitoz üzerine etkisi ve myelom tedavisinde yaygın olarak kullanılan lenalidomidin etkisini potansiyelize edip etmediği in vitro olarak incelendi. Yöntem: Çalışmada U266 myelom hücre serisi kullanıldı. Hücreler RPMI 1640 besiyerinde %10 ısı ile inaktive edilmiş Fetal Sığır Serumu, 100 U/ml penisilin, 100 mg/ml streptomisin, L-glutamin 200 mM ortamında ve %5 CO2, 37 ° C atmosferde ve 75 mL polistiren flasklarda büyütüldü. Çoğaltılan hücrelere farklı dozlarda metformin ve lenalidomid uygulandı, her iki ilaca ait IC50 değerleri belirlendi. Belirlenen dozlarda metformin, lenalidomid ve kombine ilaç uygulanarak MTS/PMS deneyi ile canlılık ve Anneksin V-FITC ile apopitoz değerlendirildi. Bulgular: MTS/PMS deneyi ile lenalidomid, metformin ve kombine ilaç gruplarında canlılığın azaldığı tespit edildi. Tek başına metformin ve kombine ilaç uygulanan kuyucuklarda tek başına lenalidomid uygulanana göre canlılık daha az saptandı fakat istatiksel olarak anlamlı değildi (sırasıyla p=0,48 ve p=0,32).
Özet (Çeviri)
Objective-hypothesis: There has been a considerable improvement in Multiple Myeloma treatment following the use of immunomodulators and proteasome inhibitors in the year 2000. Even though they considerably prolong life, these drugs do not offer a definite treatment. Previous studies have shown the anti-myeloma activity of metformin. Using in vitro method, this study investigates the impact of metformin, which is a cheap drug with relatively fewer side effects, on vitality and apoptosis of myeloma cell lines and whether it potentiates the effect of lenalidomide that is widely used to treat myeloma. Method: The study made use of the U266 myeloma cell line. The cells were grown in RPMI 1640 medium with 10% heat inactivated Fetal Bovine Serum, 100 U/ml penicillin, 100 mg/ml streptomycin, L-glutamine in 200 mM medium and 5% CO2 at 37°C atmosphere and in 75 mL polystyrene flasks. The cells grown were administered various doses of metformin and lenalidomide and IC50 values for both drugs were identified. Identified doses of metformin, lenalidomide and a combination of these two were administered and the vitality and apoptosis were investigated using MTS/PMS and Annexin V-FITC, respectively. Results: The MTS/PMS experiment showed that vitality decreased in metformin, lenalidomide and combination groups. The vitality was lower in wells that were administered metformin only and combination drugs compared to ones only administered lenalidomid, however, this difference was not statistically significant (p=0,48 and p=0,32, respectively).