Otolog kemik iliği transplantasyonu yapılmış multipl myelom tanılı hastaların klinik özellikleri ve tedavi cevabının değerlendirilmesi
Clinical features and assessment of treatment response on autologous stem cell transplantated multiple myeloma patients
- Tez No: 477970
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Multipl Myelom (MM), en sık görülen hematolojik malignitelerden biridir. MM tedavisinde her geçen gün yeni moleküller geliştirilmekle birlikte, halen tedavide kür sağlanamamaktadır. Otolog kök hücre nakli (OKHN) tedavisi, yaklaşık 30 yıldır uygulanmakta olan etkin bir tedavi metodudur. Ancak yeni nesil tedavi molekülleri ve rejimlerinin kullanılabilir hale gelmesiyle OKHN tedavisinin gerekliliği günümüzde tartışılır hale gelmiştir. Çalışmamızın amacı, 2008 - 2015 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) Hematoloji Polikliniği'ne başvuran erişkin yaş grubundaki MM tanılı hastaların klinik özelliklerinin tespit edilmesi, bu hastaların tedavilerinde uygulanan kemoterapi (KT) rejimleri ve OKHN tedavilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve bu tedavilerin birbirlerine üstünlüklerinin ölçülmesidir. Materyal ve Metod: Retrospektif kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanan bu çalışmada İTF Hematoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran MM tanılı hastalar değerlendirildi. 35 ile 81 yaş aralığında, 50'si kadın 48'i erkek olmak üzere toplam 98 hastanın verisine ulaşıldı. Çalışmamızda, MM tanılı hastaların aldıkları tedaviler 1. ve 2. basamağa ayrıldı. Bu basamaklarda hastalara OKHN veya standart KT uygulanmış olmasına göre hastalar gruplandırıldı. Hastalar, uygulanan tedavi modaliteleri, aldıkları tedavi rejimleri ve klinik özelliklerine göre progresyonsuz sağkalım (PS = Progression Free Survival) ve ortalama sağkalım (OS) analizlerine tabi tutuldu. Bu analizler neticesinde hastaların klinik özellikleri, MM'da KT rejimleri ve OKHN tedavisinin özellikleri ile başarısı ölçüldü ve değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 98 MM tanılı hasta değerlendirildi. Bu hastalardan 40'ına OKHN tedavisi uygulanmış olup, 58'ine sadece KT tedavisi uygulanmıştı. Çalışmaya alınan hastalardan 2009 sonrasında tanı almış olanlar değerlendirildiğinde; 2012 öncesi OKHN yapılmış, 63 ay ve üzeri izlenmiş olan hastaların ortalama PS süreleri 17.88+ 11.396 ay, OS süreleriyse 73,60+ 21,649 ay olarak hesaplandı. Aynı özellikleri taşıyan, yine 2009 sonrasında tanı almış olan ve OKHN tedavisi uygulanmamış hastalarınsa ortalama PS süreleri 5.15+ 7.05 ay, OS süreleri ise 45,40+ 19,548 ay olarak hesaplandı. Bu analizler sonucunda OKHN uygulanan hastaların hem PS sürelerinin hem de OS sürelerinin, OKHN tedavisi uygulanmamış hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha uzun olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamız güncel tedavi ajanları ve metodlarının geçerli olduğu son dönemde yapılan diğer çalışmalarda olduğu gibi, OKHN tedavisinin halen PS ve OS sürelerinde iyileşme sağlıyor olduğunu göstermiştir. Tüm bunların yanında, MM tüm bu yeni ve hızlı gelişmelere rağmen halen kür sağlanamayan bir hastalık olduğundan, yeni moleküller ve yeni tedavi rejimlerinin bulunması, kullanılabilir hale gelmesi ve bunların ışığında MM'un kür sağlanabilen bir hastalık haline getirilmesi için laboratuar ve klinik araştırmalara büyük ihtiyaç duyulmaktadır. MM'da kür sağlayabilen moleküllerin dönemi gelene kadar, daha uzun sağkalım süreleri sağlayabilmek için elimizde seçenek olarak bulunan yeni nesil moleküller ve OKHN tedavileri ile MM hastalarının tedavisi sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Multiple Myeloma is one of the most common hematological malignancies. Even though there is a constant improvement about the disease's treatment, it still remains as incurable and so far it can only be decelerated by available agents and treatments. Autologous stem cell transplantation is an effective treatment method of the disease which is been used for 30 years. In the era of novel agents, the necessity of autologous stem cell transplantation has been arguable. The aim of our study is, establishing the clinical features of the adult Multiple Myeloma patients whom treated at İstanbul Medical Faculty Hematology Clinic between 2008-2015, evaluating the effectiveness of agents, regimens and autologous stem cell transplantation treatment on our patients and measuring the superiority between these treatments. Material and Method: Our study was designed as a descriptive retrospective cross-sectional research to investigate Multiple Myeloma patients who appealed to İstanbul Medical Faculty Hematology Clinic. As 50 females and 48 males totally 98 patients' informations have been reached. As the design of the study, the treatment steps are divided into first and second steps. In each step, patients are grouped according to whether them to be autologous stem cell transplantated or not. These patients have been subjected to mean progression free survival and mean overall survival analyses with regards to applied treatment modalities, treatment regimens, and clinical features. As the results of these analyses, characteristics and success of treatment regimens and autologous stem cell transplantation are measured and assessed. Results: 40 of our patients were autologous stem cell transplantated and 58 of them were treated only with chemotherapeutics. On the investigation of the patients who diagnosed after 2009 and autologous stem cell transplantated before 2012; mean progression free survival period of patients treated by autologous stem cell transplantation calculated as 17.88+ 11.396 months and mean overall survival period of the same patients calculated as 73,60+ 21,649 months. The mean progression survival period and mean overall survival period of the patients who diagnosed after 2009 and treated by chemotherapeutics without autologous stem cell transplantation were 5.15+ 7.05 months and 45,40+ 19,548 months, respectively. As the results of these analyses, both mean progression free survival and mean overall survival periods were determined longer as statistically meaningful. Conclusion: Our study puts forward and represents that, autologous stem cell transplantation treatment is still effective about supplying better progression free survival and overall survival than treatment with only chemoterapeutics, like the other studies which were published on the era of novel agents. Beside all these, because of Multiple Myeloma is remaining as an incurable disease, there is still a big necessity for lots of laboratory and clinical studies to explore new agents and those agents to become usable to provide cure on the treatment of Multiple Myeloma. Until the era of agents which will supply cure in Multiple Myeloma, clinicians need to keep treating their patients with novel agents and autologous stem cell transplantation if the patient is suitable for that to provide longer survival periods for Multiple Myeloma patients.