Prematüre doğum hikayesi olan çocukların beslenme problemleri ile bilişsel ve duyusal fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between feeding problems and cognitive and sensory functions of children with premature birth story
  1. Tez No: 680484
  2. Yazar: RUKİYE BEGÜM KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL HURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, prematüre doğum hikayesi olan çocukların beslenme problemleri ile bilişsel ve duyusal fonksiyonları ile ilişkiyi araştırmak için planlandı. Çalışmaya 6-10 yaş aralığında prematüre doğan 30 çocuk, zamanında doğan 30 çocuk olmak üzere toplam 60 çocuk katıldı. Katılımcıların beslenme problemlerini değerlendirmek için Beslenme Problemlerini Tarama Aracı (BPTA), bilişsel fonksiyonlarını değerlendirmek için Dinamik Ergoterapi Biliş Ölçeği Çocuk Versiyonu (DEBÖ-Ç) ve duyusal fonksiyonlarını değerlendirmek için Duyu Profili Anketi (DPA) kullanıldı. Prematüre doğum hikayesi olan ve zamanında doğan çocukların beslenme problemleri, bilişsel fonksiyonları ve duyusal fonksiyonları arasındaki fark Mann Whitney U testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between feeding problems and cognitive and sensory functions of children with a history of premature birth. A total of 60 children, 30 of whom were born prematurely and 30 of whom were born at term, were included in the study. The Feeding Problems Screening Tool (STEP) was used to evaluate the feeding problems of the participants, the Dynamic Occupational Therapy Cognitive Assessment (DOTCA-Ch) was used to evaluate their cognitive functions, and the Sensory Profile (SP) was used to evaluate their sensory functions. The difference between feeding problems, cognitive functions and sensory functions of children with a history of premature birth and those who were born on time was examined with the Mann Whitney U test.