Tefsîr-i Hilmî'nin tefsir yöntemi
Tefsîr-i Hilmî's method of tafsir
  1. Tez No: 680485
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ahmet Hilmî el-Koğî, Diyarbakırlı bir âlim olup medrese tahsili çerçevesinde önemli eserler ortaya koymuştur. Bunlardan bir tanesi de Tefsîr-i Hilmî adlı eseridir. Tefsir, işarî ve fikhî rivayetlerin ağırlıkta olduğu bir çalışmadır. Kısa ve öz bir tefsirdir. Müfessir, ele aldığı konularda nadiren ayrıntılı bilgilere yer verir. Bazen ahkâm ayetlerinde konunun ayrıntısına girip mezheplerin hükümlerini kıyaslama yoluyla aktarmayı tercih etmiştir. Tefsirin Kur'an'da geçen kavram ve isimler üzerinde de sıklıkla durduğu görülmektedir. Tefsîr-i Hilmî'nin tefsir metodunu ortaya koymak amacı ile yapılan bu çalışmada onun, Kur'an ilimleri ile rivayet ve dirayet metotlarını kullanma yöntemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca kendine has özelliği olan bu eserin ihtiva ettiği konular ve başvurulan kaynaklar ele alınmış, ayet yorumlarında nasıl bir yöntem benimsediği dikkatle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmed Hilmî al-Qoghi is from Diyarbakır and created important works about madrasa education. One of them is his work that is called Tefsîr-i Hilmî. Tafsir is a work in which ishari and fiqh narrations are dominant. It is a short and concise a tafsir. Tafsir rarely gives detailed information about the subjects it deals with. Sometimes she preferred to go into the details of the subject in the verses of ahkam and to convey the provisions of the sects by way of comparison. It is seen that tafsir frequently dwells on the concepts and names in the Qur'an. In this study, which was carried out with the aim of revealing the tafsir method of Tafsîr-i Hilmî, his method of using the methods of riwaya (Mathur) and diraya (Ray) along with the ulum al-Qur'an was emphasized. In addition, the topics and sources referenced in this work, which is unique, were discussed, and the method adopted in ayats interpretation was carefully examined.