Sağlıklı bireylerde l4-l5 lomber omurga seviyelerine uygulanan spinal manipülasyon uygulamasının alt ekstremite nörodinamik mobilitesine anlık etkisi
Immediately effect of spinal manipulation applied to l4-l5 lumbar spine levels on lower extremity neurodynamic mobility in healthy individuals
  1. Tez No: 680492
  2. Yazar: HAKAN VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada sağlıklı bireylerde L4/L5 omurga seviyelerine yapılan spinal manipülasyon uygulamasının alt ekstremite nörodinamik mobilitesi üzerindeki anlık etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya tek taraflı alt esktremite nörodinamik mobilite kısıtlılığı ve asimetrisi olan, 18-40 yaş aralığında 50 sağlıklı birey(23 Erkek, 27 Kadın) dahil edildi. Katılımcılar değerlendirildikten sonra 25 kişiye spinal manipülasyon, 25 kişiye sham manipülasyon uygulanmak üzere iki gruba ayırıldı. Her iki grupta da uygulama öncesi ve sonrasında alt ekstremite ekstremite dizi tam ekstansiyonda (0º) ve ayak bileği nötral dorsfileksiyonda (0º) tutan bir aparat yardımıyla sabitlendi ve gonyometre kullanılarak üçer kez PDBK açısı ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
This was aimed to investigate the immediate effect of spinal manipulation application on L4 / L5 spine levels on lower extremity neurodynamic mobility in healthy individuals. Fifty healthy individuals (23 male, 27 female) aged between 18-40 years with unilateral lower extremity neurodynamic mobility limitation and asymmetry were included in the study. After the participants were evaluated, they were divided into two groups: spinal manipulation for 25 people and sham manipulation for 25 people. In both groups, before and after the application, the lower extremity was fixed with an apparatus that kept the knee in full extension (0º) and the ankle in neutral dorsflexion (0º), and PSLR angle was measured three times using a goniometer.