Yoğun bakım ünitelerinde mülteci hastalara bakım veren hemşirelerin bakım verici rolleri ile empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between caregiver roles and empathy levels of nurses caring to refugee patients in intensive care units
- Tez No: 680499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Bu çalışma yoğun bakım ünitelerinde mülteci hastalara bakım veren hemşirelerin bakım verici rolleri ile empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesiamacıyla yürütülmüştür. Materyal ve Metot:Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte olan araştırmanın verileri, Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Haziran 2020- Aralık 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip, araştırmanın örneklemini hastanede çalışan izinli olmayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 169 hemşire oluşturmuştur. Veriler“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Hemşirelerin Bakım Verici Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır.Veriler değerlendirilirken Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Brivariate korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, hemşirelerin HBRTÖ toplam puan ortalamasının 67.24±9.04, EDBÖ toplam puan ortalamasının 51.29±6.78 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted on examine the relationship between the attitudes of nurses who care for refugee patients in intensive care units towards their caregiver roles and their empathy levels. Material and method:The data of the research, which is descriptive and relationship-seeking, was gathered at Gaziantep Dr.Ersin Arslan Training and Research Hospital between June 2020 and December 2020. Sample selection was not made in the study, and the sample of the study consisted of 169 nurses working in the hospital who were not on leave and agreed to participate in the research voluntarily. Thedata were collected using the“Descriptive Information Form”,“Nurses' Attitudes Towards Caregiver Roles Scale”and“Empathy Level Determination Scale”. While evaluating the data, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Brivariate correlation tests were used. Results:In this study, it was determined that the total mean score of the nurses' HBRTÖ was 67.24±9.04, and the mean total score of EDBÖ was 51.29±6.78. It was determined that the total mean score of HBRTÖ was higher in those who had language problems while serving refugee patients (p< 0.05).