Menopoz dönemindeki kadınların sezgisel yeme ve depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between intuitive eating and depression level of menopausal women
- Tez No: 680514
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Araştırma, menopoz dönemindeki kadınların sezgisel yeme ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metaryal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini menopoz dönemindeki 382 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Sezgisel Yeme ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzdelik dağılım, ortalama, minimum ve maksimum değerler, standart sapma, t testi, Tukey Post Hoc, Tamhane's T2 Testi, Levene Testi ile birlikte ANOVA Varyans, Pearson Korelasyon, Lineer ve Lojistik Regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the relationship between intuitive eating and depression levels in menopausal women. Material and Method: This descriptive and correlational study was conducted in Malatya Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Polyclinic. The sample of the study consisted of 382 women in the menopausal period. Introductory Information Form, Intuitive Eating and Beck Depression Scale were used to collect data. Data were evaluated using number, percentile distribution, mean, minimum and maximum values, standard deviation, t test, Tukey Post Hoc, Tamhane's T2 Test, Levene Test with ANOVA Variance, Pearson Correlation, Linear and Logistic Regression analyzes.