Tedarik zincirinde blok zincir teknolojisinin kullanımı: Gümrük sektörü üzerine bir uygulama
Utilization of blockchain technology in supply chain: A practice on the customs sector
- Tez No: 680513
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde Küresel rekabetin artması, müşterilerin artan ve çeşitlenen istek ve ihtiyaçları firmaların hayatta kalmalarını zorlaştırmaktadır. Firmalar Artan rekabet ile mücadelede karlılıklarını düşürmemek için maliyetlerini azaltmanın yolunu bulmaya çalışmaktadır. Tedarik zincirlerinin firma maliyetlerindeki payı oldukça yüksektir. Tedarik zincirlerinin dijitalleşmesi ve iyi bir entegrasyon ile en düşük maliyet ve en yüksek verimliliğin elde edilmesi mümkündür. Teknolojinin gelişmesiyle beraber, sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinde de yeni yaklaşımlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu noktada, Blokzincir teknolojisi sınırlı alanlarda pilot uygulamaları olan yeni bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Süreçleri hızlandırarak zamandan kazanmak, maliyetleri düşürmek, klasik kağıt tabanlı işlemleri bırakıp, evraksal prosedürden kurtulmak ve dolayısıyla operasyonel verimlilik kazanmak, hata ve atlamalar ile yanlış beyanların önüne geçmek gibi kazanımları sağlayacağı tespit edilen blok zincir teknolojisinin tedarik zincirlerinin her aşamasında kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, blokzincir teknolojisinin, tedarik zincirinde önemli bir paydaş olarak yer alan gümrük sektöründe uygulanıp uygulanamayacağı ve bu teknolojinin gümrük süreçlerine sağlayacağı avantajlar ile uygulanmasının önündeki engeller araştırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat ve gözlem uygulanmıştır. Amaca yönelik sorular, sektör duayenlerinden de görüş alınarak hazırlanmış ve katılımcılara yöneltilmiştir. Çalışmanın sonunda, blok zincir teknolojisinin tedarik zincirinde kullanımının verimli olacağı gümrük alanında yapılan uygulama ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays because of the increasing global competition and increasing and diversified desires and needs of customers make it difficult for companies to survive. Companies are trying to find a way to reduce their costs so as not to reduce their profitability in the fight against increased competition. The cost of supply chains in a company is a big part of its expenses. With the digitization of supply chains and good integration, it is possible to achieve the lowest cost and highest efficiency. With the development of technology, new approaches have been put to use in the industry, agriculture and service sectors. At this point, Blockchain technology comes to scene as a new concept with pilot applications in limited areas. It is thought that blockchain technology, which is determined to save time by accelerating processes, reduce costs, abandon classical paper-based transactions, get rid of the paperwork procedure and therefore gain operational efficiency, prevent errors and missing steps and false statements, can be used at all stages of supply chains. In this study, the obstacles to the implementation of blockchain technology in the customs sector, which is an important stakeholder in the supply chain, and the advantages that this technology will provide to customs processes have been investigated. In the study, in-depth interviews and observations were applied from qualitative research methods. Purpose-based questions were prepared with the opinions of industry prayers and directed to the participants. At the end of the study, it was determined by the application in the field of customs that the use of blockchain technology in the supply chain will be efficient.