Dolgulu kolonda şeker pancarı melasından glukarik asit eldesi
- Tez No: 68054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALICILAR, DOÇ.DR. VECİHİ PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülkemiz sanayii için önemli bir kullanım alanına sahip olan glukarik asit, çeşitli maddelerden değişik metotlarla üretilmektedir. Bu çalışmada şeker sanayiinde yan ürün olarak elde edilen şeker pancarı melasından oksidasyon ile glukarik asit üretimi dolgulu kolonda gerçekleştirildi. Sıcaklık, melas derişimi, katalizör miktarı ve hava akış hızı gibi parametrelerin verime etkileri tesbit edildi. Glukarik asit veriminin incelenen parametrelere bağlı olarak değişimleri ayrı ayrı grafiğe alınarak verimi maksimum yapan değerler grafiksel olarak ortaya çıkarıldı. Bilim Kodu : 603.03.00 Anahtar Kelimeler : Glukarik Asit, Melas, Dolgulu Kolon
Özet (Çeviri)
Glucaric acid which has an important usage for our domestic industry, is produced from the various substances by different methods. In this study, production of gulcaric acid has been performed in packed column by the oxidation from the molasses of sugar beet obtained as by product in sugar industry. Effects of parameters such as temperature, concentrate of molasses, amount of catalyst and air flow rate on the efficiency, have been determined. Variations of glucaric acid yield depending on the studied parameters are specified on the graphic separately and the values reached to the maximum yield have been invented by graphically. Science Code :603.03.00 Key Words : Glucaric Acid, Molasses, Packed Column.