Plastik normal güneş kollektörleri ile ısı borulu plastik güneş kollektörlerinin deneysel olarak karşılaştırılması
The experimental comparation of solar collectors with normal plastic and heat pipes
- Tez No: 68055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
PLASTİK NORMAL GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİ İLE ISI BORULU PLASTİK GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİNİN DENEYSEL OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) M.Serdar KASAPOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Son yıllarda enerji ihtiyacındaki artış, bilim adamlarını yeni enerji kaynaklarını araştırmaya sevk etmiştir. Bu enerji kaynaklarından biri güneş enerjisidir ve gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Güneş enerjisi, enerji ihtiyacının az olduğu, daha düşük sıcaklıkların ihtiyacı karşıladığı ve sıcak su ihtiyacının mevsimlere göre fazla değişimediği yerlerde tercih edilmektedir. Bir konutun sıcak su ihtiyacı için harcanan enerji o binanın enerji tüketiminin % 12 'sini, toplam enerji ihtiyacının ise % 4 'ünü kapsamaktadır. Bu çalışmada, normal plastik borulu güneş kollektörü ile ısı borulu bir güneş kollektörü deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Tasarımlanan kollektörlerin boyutları 35x35 cm ve su kapasitesi 22 İt dir. Deneyler her iki kollektör üzerinde ve eşit şartlarda yapılmış, sonuçlar grafiklerle gösterilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.11.00 Güneş enerjisi, plastik kolektörler 42 Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
u (M.ScThesis) M.Serdar KASAPO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT Increase in energy demand in recent years directs scientists to search for new energy researchs, one of those researhes is solar energy and it is widely used in developed countries. It is preferable where the less energy and low temperature demand and small changes in hot water requirements by the seasons. The energy consumed for hot water covers approx.12 % of energy consumption for a building an 4 % of total energy requirements. In this study, the solar collectors with normal plastic pipe and those with a heat pipe have been compared experimentaly. The collectors designed have the dimension of 35x35 cm and water reservoir capacity is 22 It. The tests have been conducted for two type of collectors under the same conditions and the results hawe been shown in graphs Science :626. 11.00 Key Words : Solar energy, plastic collettör Page number :42 Adviser : Assoc.Prof. Dr. Kurtuluş BORAN