Antalya ili birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran ve 0-6 aylık bebeği olan annelerin bebekleri için gıda takviyesi kullanım durumları ve bu konudaki tutumlarının incelenmesi
Antalya provincial use of food supplements for their babies and investigation of the attitudes of the mothers with 0-6 months baby who refer to primary health services
- Tez No: 680547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Son yıllarda giderek artan kronik hastalıklar, yeterli ve dengeli beslenmenin ortadan kalkması gibi faktörler gıda takviyelerinin hem erişkin hem çocuk yaş grubunda yaygın kullanımını gündeme getirmektedir. Çalışmanın amacı; Antalya ili birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran ve 0-6 aylık bebeği olan annelerin bebekleri için gıda takviyesi kullanımı, annelerin bu konudaki tutumları ve gıda takviyesi kullanımı ile ilişkili etkenlerin değerlendirilmesidir. Materyal - Metot: Çalışma kesitsel niteliktedir. Çalışma anketi sorumlu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile ve telefon yoluyla annelere ulaşılarak yapılmıştır. Analizler IBM versiyon 22.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Factors such as increasing chronic diseases and the disappearance of adequate and balanced nutrition in recent years bring the widespread use of food supplements in both adult and pediatric age groups. The aim of the study is to evaluate the use of food supplements for their babies, the attitudes of mothers on this issue and the factors associated with the use of food supplements for mothers who applied to the primary health care services in Antalya province and had 0-6 months old babies. Material-Method: The study is cross-sectional. The study questionnaire was conducted by the principal researcher by face-to-face interview technique and by reaching the mothers via telephone. Analyzes were made with IBM version 22.0 program.