İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinin stres yüklerinin değerlendirilmesi
Assesment of İnönü University School of Medicine's research assistants stress loads
  1. Tez No: 680548
  2. Yazar: ABDULBAKİ OKKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlilerinin Stres Yüklerinin Değerlendirilmesi Amaç: Stresin ve özellikle de organizasyonel stresin en yoğun olduğu mesleklerden biri hekimliktir. Bu çalışmada İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinin organizasyonel stres durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada sosyodemografik veri formu ve kısa versiyon örgütsel stres ölçeği veri toplama amaçlı kullanılmıştır. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde hastaya birebir teması olan araştırma görevlilerine 04.12.2020-04.02.2020 tarihleri arasında uygulanmıştır. Bu çalışmanın etik kurul onayı 01.12.2020 tarihinde 2020/1276 karar numarası ile Malatya Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alınmıştır. Çalışmanın evreni 350 araştırma görevlisidir. Örneklem sayısı için %95 güven aralığı, %5 hata payı ile en az 183 araştırma görevlisine ulaşılması gerektiği hesaplanmıştır. Bu çalışma, çalışmaya katılmayı kabul eden 185 araştırma görevlisi ile tamamlanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılmıştır. Veriler ortalama±Standart sapma, sayı ve yüzde şeklinde gösterilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Kikare analizi kullanmıştır. Normal dağılıma uymayan ikili ölçümsel veri karşılaştırıldığında ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İki ölçümsel verinin karşılaştırılması için Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assesment of İnönü University School of Medicine's Research Assistants Stress Loads Objective: One of the professions which has extreme stress and especially organizational stress is medicine. In this research, it was aimed to evaluate the organizational stress situations of İnönü University School of Medicine's research assistants. Methods: In this study, sociodemographic data form and short version organizational stress scale were used for data collection. It was applied at the Inönü University school of medicine to research assistants who had face to face work with patients between 01.12.2020 and 04.02.2020. Ethics committee approval for this research was received from Malatya Clinical Research Ethics Committee on 01.12.2020 with the decision number 2020/1276. Universe of research is 350 research assistants. It's calculated that at least 183 research assistants have to be reached with 95% confidence interval and 5% margin of error for the sample size. This research have completed with 185 research assistants who was willing to join. Spss for win 20 was used fort he considering and stastical analysis from the findings. Datas were shown form of average, standard deviation, number and percent. chi-square analysis was used to compare of categorical data. Mann-Whitney U test was used when binary metric data that do not conform to normal distribution. Spearman correlation analysis was used to compare the two measurement data.