Kurut desteğinin kemik metabolizması, kas dokusu ve oksidatif stres parametrelerine etkisi
Effect of kurut support on bone metabolism, muscle tissue and oxidative stress parameters
  1. Tez No: 680635
  2. Yazar: EDİZ ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı kurut desteğinin sıçanlarda kemik metabolizması, kas dokusu ve oksidatif stres parametrelerine etkisini incelemekti. Materyal ve Metot: Tam deneysel olan araştırma 14-16 haftalık 250-300 g Wistar cinsi Albino 42 adet erkek sıçanla yapıldı. Sıçanlar tek körleme yöntemi ile kontrol (K), Kurut (KR) ve Whey (W) Egzersiz (E), Egzersiz+Kurut (E+KR) ve Egzersiz+Whey (E+W) şeklinde altı gruba ayrıldı. Kurut ve whey desteği egzersiz sonrasında gavaj yoluyla 1.8 g/kg/gün olacak şekilde uygulandı. Sıçanlara 14 hafta boyunca haftada üç gün arttırmalı yüzme egzersizi yaptırıldı. Araştırmanın bitiminde sıçanlardan kan ve kas dokusu örnekleri alındı. Kemik yapım parametrelerinden Alkalenfosfataz (ALP) ve Osteokalsin (OC), soleus ve quadriceps kasındaki histolojik değişimler ve oksidatif stres parametrelerinden Katalaz (CAT), Glutatyon (GSH), Malondialdehit (MDA) ve Süperoksitdismutaz (SOD) aktivite düzeyleri incelendi. Verilerin analizde Kruskal Wallis-H ve Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to examine the effect of kurut supplementation on bone metabolism, muscle tissue and oxidative stress parameters in rats. Material and Method: The fully experimental study was conducted with 42 male Wistar albino rats, 14-16 weeks old, 250-300 g. Rats were divided into six groups as Kontrol (K), Kurut (KR) and Whey (W) Exercise (E), Exercise+Kurut (E+KR) and Exercise+Whey (E+W) by single blinding method. Kurut and whey supplementation was administered at a rate of 1.8 g/kg/day via gavage after exercise. Rats were given incremental swimming exercises three days a week for 14 weeks. At the end of the study, blood and muscle tissue samples were taken from the rats. The bone formation parameters such as Alkalinephosphatase (ALP) and Osteocalcin (OC), histological changes in soleus and quadriceps muscle, and the oxidative stress parameters Catalase (CAT), Glutathione (GSH), Malondialdehyde (MDA) and Superoxide dismutase (SOD) activity levels were examined. Kruskal Wallis-H and Mann-Whitney U test with Bonferroni correction were used in the analysis of the data.