Sjögren sendrom hastaların oral, nazal ve intestinal mikrobiyota profillerinin araştırılması
Investigation of oral, nasal and intestinal microbiota profiles of sjögren syndrome patients
  1. Tez No: 680648
  2. Yazar: AYŞE DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ ELSÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sjögren sendromu (SS), başta tükürük ve lakrimal bezler olmak üzere, ekzokrin bezlerinin lenfositik infiltrasyonu ile karakterize kronik otoimmün bağ dokusu hastalığıdır. Son çalışmalar, disbiyozun SS patogenezinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Ayrıca SS düşük tükürük salgısı oral mikrobiyal homeostazı bozabilir. Bu çalışmada, SS hastalarında kontrollere kıyasla oral, nazal ve intestinal mikrobiata profillerini sağlıklı bireylerle karşılaştırmayı amaçladık. Sjögren sendromu için tüm kriterleri karşılayan 20 hasta ve 20 sağlıklı kontrol araştırmaya dahil edildi. Çalışmaya nazal patolojisi olan, oral kavite hastalıkları olan, malignite öyküsü olan, immün yetmezlik olanlar her iki gruba da dahil edilmedi. Son 3 ay içerisinde antibiyotik kullanımı olanlar her iki grupta da çalışmaya dahil edilmedi. Mikrobiyata, 16S pirodizileme ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Sjögren's syndrome (SS) is a chronic autoimmune connective tissue disease characterized by lymphocytic infiltration of exocrine glands, primarily salivary and lacrimal glands. Recent studies suggest that dysbiosis may play an important role in the pathogenesis of SS. In addition, SS low salivary secretion can impair oral microbial homeostasis. In this study, we aimed to compare oral, nasal and intestinal microbiota profiles in SS patients compared to controls with healthy individuals. Twenty patients and 20 healthy controls who met all criteria for Sjögren's syndrome were included in the study. Patients with nasal pathology, oral cavity diseases, a history of malignancy and immunodeficiency were not included in both groups. Those who used antibiotics in the last 3 months were not included in the study in both groups. The microbiome were analyzed by 16S pyrosequencing.