Kongre organizatörlerinin otel seçimini etkileyen faktörler ve kongre hizmetlerinin değerlendirilmesi üzerine bir çalışma: Antalya örneği
Factors affecting hotel selection of congress organizers and a study on evaluation of congress services: The case of Antalya
  1. Tez No: 680647
  2. Yazar: JULIANA GOGITIDZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küreselleşme süreci ile artan uluslararası ticaret ve teknolojik gelişmeler kongre ve konferans faaliyetlerinin artmasını sağlamıştır. Her kongre bir turizm hareketidir. İnsanlar kongreler aracılığı ile bir araya gelmekte ve bilimsel alanlarda veya meslek kollarında, belirli bir konuda bilgi alışverişi yapmaktadırlar. Kongre turizmi Türkiye'de zaman içinde hızlı bir artış göstermiştir. Türkiye açısından bakıldığında kongre turizmi gelişen bir turizm çeşidi olarak önemli yer tutmaktadır. Turizm pazarında önemli bir yer edinmek isteyen ve bu pazardan pay almak isteyen Türkiye kongre turizminin gelişmesi için önemli faaliyetler gerçekleştirmektedir. İstanbul'un yansıra Antalya'da kongre turizminde önemli bir yere sahiptir. Kongre turizmi her destinasyon için hem ekonomik hem de sosyal-kültürel yönlerden büyük etkiye sahiptir. Ekono-mik açıdan bakıldığında dünya turizm gelirlerinden daha fazla gelir getirdiği ve turizm pasta-sında büyük bir paya sahip olduğu görülmektedir. Bu yüzden kongre turizmi büyük bir pazar ve gelir arttırıcı unsur olarak düşünülmektedir. Günümüzde kongre turizminin hızlı bir şekilde artacağı görülmektedir. Bu bağlamda da kongre turizminde sunulan ürün ve hizmetlerin kalite-si de oldukça önemlidir. Kongre turizmi, Türkiye'de 2000 yılından bu yana daha fazla vurgulanan hem sektörle ilgili hem de akademik çalışmaların arttığı göstermektedir. ICCA verilerine Antalya 16 uluslararası kongre ve toplantı etkinliğine ev sahipliği yapmış ve sıralamada 165'inci basamakta yer almıştır (https://www.turizmgunlugu.com/2018/06/13/turkiye-dunya-kongre-ulkeleri-siralamasinda-dususte/ Erişim tarihi: 24/01/2020). ICCA 2018 yıllık raporuna göre Türkiye dünyada 225. ve Avrupa'da ise 112. sırada yer almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılı sonunda kongre, toplantı ve iş amaçlı olarak ülkemize gelen ziyaretçilerin sayısı 1 milyon 780 bin kişi olmuştur. Bu verini geçen 2013-2015 yıllara karşılaşırken daha düşük göstermektedir. Fakat ilerde yıllarda kongre uzmanlar bu durum daha düzelteceğini ve kongre sayıları daha artıracağını düşünmektedir. Kongre turizmin özellikle mevsimsellik sorununu en aza indirdiği ve toplu olarak oda satma imkânı sunduğu için konaklama işletmeleri için en yoğun turizm türlerinden biri haline gelmiştir. Çalışma kapsamında Antalya'daki seyahat acentelerinin otel seçim faktörleri ve Antalya'da kongre düzenleme faktörleri belirlenmeye ve aldığı hizmetlerin değerlendirmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Antalya'da faaliyet gösteren seyahat acentelere anket uygulanarak sonuçlar yorumlanmıştır. Kongre düzenleyen acentelerin otel seçimini etkileyen en önemli üç faktör otellerin fiyatı, organizasyon sorunların çözmek için hızlı tepkileri göstermesi ve otel imajı olarak ortaya çıkmıştır. Tüm bunları ilaveden FÜTZ analizi yapılarak fırsatlar, üstünlükler, zayıflıklar ve teh-ditler incelemiştir.
Özet (Çeviri)
International trade and technological developments, which have increased with the globalization process, have led to an increase in congress and conference activities. Every convention is a tourism movement. People come together through congresses and exchange information on a specific subject in scientific fields or professions. Congress tourism has increased rapidly over time in Turkey. From the perspective of Turkey, congress tourism has an important place as a developing tourism type. Turkey, which wants to have an important place in the tourism market and wants to get a share from this market, carries out important activities for the development of congress tourism. Turkey has an important place in congress tourism in Antalya as well as in Istanbul. Congress tourism has a great impact both economically and socially-culturally for each destination. From an economic point of view, it is seen that it brings more income than the world tourism revenues and has a large share in the tourism market. Therefore, congress tourism is considered as a big market and an income-increasing element. Today, it is seen that congress tourism will increase rapidly. For that reason, the quality of the products and services offered in congress tourism is very important. Congress tourism shows that both sector-related and academic studies, which have been emphasized more since 2000, have increased in Turkey. According to ICCA data, Antalya hosted 16 international congress and meeting events and ranked 165th in the ranking (https://www.turizmgunlugu.com/2018/06/13/turkiye-dunya-kongre-ulkeleri-siralamasinda-dususte/Date of access: 24/01/2020). According to the ICCA 2018 annual report, Turkey ranks 225th in the world and 112th in Europe. According to the data announced by the Turk-ish Statistical Institute, the number of visitors coming to Turkey for congresses, meetings and business purposes reached 1 million 780 thousand people at the end of 2017. This data is low-er when facing the last 2013-2015 years. However, in the future, congress experts think that this situation will improve and the number of congresses will increase more. The congress has become one of the most intense tourism types for accommodation businesses as it minimizes the seasonality problem especially and offers the opportunity to sell rooms collectively. Within the scope of the study, it was tried to determine the hotel selection factors of travel agencies in Antalya and the factors of congress organization in Antalya and to evaluate the services they received. For this purpose, a questionnaire was applied to travel agencies operating in Antalya and the results were discussed. The three most important factors affecting the hotel selection of the congress organizers have emerged as the price of the hotels, their rapid response to solve organizational problems, and the hotel image. In addition to these, SWOT analysis was done and opportunities, strengths, weaknesses and threats were investigated.