İnguinal hernisi olan çocuklarda superb mıcrovascular ımagıng (SMI) ve shear wave elastografı(SWE) modaliteleri ile pre-operatif ve post-operatif testis değerlendirmesi
Pre-operative and post-operative testicular evaluation in children with inguinal hernias with superb microvascular imager (SMI) and shear wave elastography (SWE) modalities
  1. Tez No: 680676
  2. Yazar: NUSRET SEHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN NAYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: İnguinal hernilerin çoğunluğu ilk yaşlarda bulgu vermekte olup çocukluk çağında en sık yapılan ameliyatların başında yer almaktadır. Çocuklarda inguinal hernilerin tamamına yakını indirekt tip olup genelde herni oluşumu, testis inişiyle ilgili olduğundan dolayı erkeklerde 5-20 kat daha sık görülmektedir. İnguinal herni operasyonu sık yapılan operasyonların başında olup preoperatif ve postoperatif komplikasyonlar iyi bilinmelidir. Tanısı en zor ve atlanması muhtemel olan, genelde postoperatif etkisi oluşan testiküler komplikasyonlar oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışmada unilateral inguinal hernisi olan çocuklarda SMI ve SWE modaliteleri ile testislerin preoperatif ve postoperatif 1-3-6. Aylarda kanlanması, elastikiyeti değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim dalına tek taraflı inguinal herni sebebiyle başvuran, ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 44 erkek çocuk hasta prospektif olarak araştırmaya dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif 1-3-6. Aylarda da hastalara kantitatif olarak SMI ve SWE incelemeleri yapıldı. Elde olunan verilerimizin istatiksel analizi için IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik programı kullanıldı. Ameliyat olan taraftaki testisler ve karşı testislerin kendi aralarında değerlendirilmesinde SWE (kpa, m/s) ve SMI (VI) değerlerinin ortalamaları arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığının araştırılması için tekrarlanan ölçümlerde ANOVA yöntemi, Farklı grupların karşılaştırılması, kontrol incelemelerin karşılaştırılmasında, grupların ortalamaları arasındaki farklılıkların önemliliğinin araştırılması için ise istatistiksel yöntemlerden olan t-testlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The majority of inguinal hernias are manifested in the early ages and are among the most common operations performed in childhood. Almost all inguinal hernias are of indirect type. Since hernia formation is related to testicular descent, it is seen 5-20 times more frequently in men. Inguinal hernia operation is one of the most common operations and preoperative and postoperative complications should be well known. Testicular complications, which are the most difficult to diagnose and are likely to be missed, and usually have a postoperative effect, are very important. In this study, SMI and SWE modalities, blood supply and elasticity of testicles in the preoperative and postoperative 1-3-6 months were evaluated in children with unilateral inguinal hernia. Materials and Methods: 44 male patients who applied to Selcuk University Faculty of Medicine Department of Pediatric Surgery between January 2019-June 2020 and met the inclusion criteria were prospectively included in the study. Quantitative SMI and SWE examinations were performed on patients preoperative and postoperative 1-3-6 months. IBM SPSS Statistics 22.0 statistical program was used for the statistical analysis of our data. ANOVA method in repeated measurements to investigate whether the differences between the mean SWE (kpa, m / s) and SMI (VI) values are statistically significant in the evaluation of the testes on the operated side and the contralateral testes among themselves. To investigate the significance of the differences, t-tests, one of the statistical methods, were used.