Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğine iskemik inme nedeniyle başvuran trombolitik tedavi, trombektomi ve trombektomi+ trombolitik tedavi işlemi uygulanmış olan hasta gruplarında hemorajik transformasyonu öngörmede SEDAN skorunun prediktif değeri
The predictive value of SEDAN score in predicting hemorrhagic transformation in patient groups who have undergone thrombolytic therapy, thrombectomy and thrombectomy + thrombolytic therapy procedures admitted to Selcuk University Faculty of Medicine Neurology Clinic for ischemic stroke
  1. Tez No: 680675
  2. Yazar: AZER MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREFNUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:İV tPA tedavisi, semptom başlangıcından sonra ilk 4.5 saat içerisinde kontraendikasyonu olmayan tüm iskemik inme hastalarında uygulanabilir. Semptom başlangıcından sonra ilk 4.5 saat içerisinde başvuran tüm inme hastalar trombolitik tedavi yönünden değerlendirilmelidir. Akut iskemik inmede İV trombolitik tedavi penceresinin 4.5 saatle sınırlı oluşu ve büyük damar tıkanıklıklarında etkinliğinin çok düşük olduğu, intraarteryel farmakolojik trombolitik tedavipenceresinin daha geniş (6 saat) ve rekanalizasyon etkinliğinin de daha yüksek (%70'lerdolayı) olduğu bilinmektedir. Yalnızca mekanik yöntemlerle tedavi zaman penceresi daha da geniş(24 saat) ve rekanalizasyon oranı daha yüksektir. Bu tedavilerin en ciddi komplikasyonu intrakraniyal hemorajidir. İntrkranyal hemoraji gelişmesi hastane içi ölüm oranını ve inme sonrası olumsuz sonuçları önemli ölçüde artırabilir.Akut iskemik inme hastalarında giderek artan oranda kullanılan rekanalizasyon tedavilerinde en sık ortaya çıkan ve prognozu etkileyebilen ciddi bir komplikasyon olan intrakraniyal hemoraji riskini takminde çeşitli ölçekler kullanımaya başlanmıştır. Bu alanda henüz çok yaygın olarak kullanılmamış olan SEDAN ölçeğinin intrakraniyal kanama riskini tahmin gücü ve hangi endovasküler tedavi modalitelerinde yararlı olabileceğini araştırmak amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Tedavi kararı ve tedaviden zarar görmeyecek hasta seçimini yaparken yardımcı bir ölçek olarak kullanılması yararlı olabilecektir. MATERYAL VE METOD:Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniğince 2016(Temmuz)-2020 (Ocak) tarihleri arasında iskemik inme nedeniyle başvuran trombolitik tedavi, trombektomi ve trombektomi+ trombolitik tedavi işlemi uygulanmış olan hasta gruplarıretrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, hastaların başlıca yakınmaları, hastanenin hastaneye başvurusu ile tedavi arasında geçen zaman, Glasgow Koma Skalası (GKS), Geliş NIHSS, Geliş modifiye rankin skoru (MRS), ASPECT skoru, Işlem öncesi THRİVE skoru, Işlem öncesi SEDAN skoru, GOS skoru, ventilasyon ihtiyacı, rekanalizasyon prosedürü, anamnezinde kronik hastalık bilgilerikan basıncı, nabız, aritmi, ateş, üst vealt ekstremite parezi dereceleri 5 puan üzerinden değerlendirme, bazal kan şekeri, lipid paneli total protein ve albumin degerleri kayıt edildi. Trombolitik tedavi, trombektomi ve trombektomi+ trombolitik tedavi işlemi uygulanmış olan hasta grupları gruplarında BT'de erken enfarktüs işareti, BT'de hiperdens arter işareti, santral görüntüleme, karotis görüntüleme, komplikasyon (hemoraji, ödem, shift) gelişip gelişmediği, dekompresif cerrahinin inmeden sonra kaçıncı saatde yapıldığı incelendi. İntravenöz trombolitik tedavi, İvtPA ve trombektomi, sadece trombektomi yapılan gruplarda intrkranyal hemoraji gelişen hastalarda SEDAN skorunun prediktif değeri incelendi. BULGULAR:Çalışmamıza 38 kadın ve 47 erkek olmakla toplamda 85 hasta alındı. Erkeklerde yaş ortalaması 64, kadınlarda 74.5, tüm hasta gruplarında 68ˈdir. Bunlardan 35 hastaya İV tPA verildi, bu hastalardan 7ˈsinde (%20) intrakraniyal hemoraji görüldü. 50 hasta endovaskular girişimsel işleme alındı. Bu hastaların 15ˈinde (%30) intrakraniyal hemoraji görüldü. Tüm gruplarda hastalarda görülen hemoraji oranları %26 idi. İV tPA tedavisi ve endovaskuler işlem uygulanmış hastalarda SEDAN skoru intrakraniyal hemoraji için bir prediktif kesim noktası 3.5 oarak hesaplandı ve bu değer için sensitivite %36, spesifite %78 olarak değerlendirildi. İV tPA tedavisi ve endovaskuler işlem uygulanmış hastalarda SEDAN skoru exitus durumu için bir prediktif değeri olup olmadığı ROC analizi ile incelendiğinde SEDAN skorunun exitus sonlanımın da prediktif değeri olduğu tespit edilmiştir. SONUÇ:Çalışmamızda elde edilen veriler sonucunda, İV tPA tedavisi ve endovaskuler işlem sonrası gelişen en ciddi ve mortalitesi yüksek olan intrakraniyal hemoraji komplikasyonunu öngörmede SEDAN skorunun prediktif değerinin anlamlı olduğu görülmüştür. Bu skor intrkranyal hemorajinin ön görülmesinde, ucuz ve kullanışlı bir skor olabilir. Bununla birlikte SEDAN skorunun intrakraniyal hemorajiyi öngörmede cutt of değerinin belirlenmesi için daha geniş hasta gruplarıyla, benzer çalışmaların yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE:IV tPA therapy can be administered in all ischemic stroke patients without contraindications within the first 4.5 hours after symptom onset. All stroke patients admitted within the first 4.5 hours after symptom onset should be evaluated in terms of thrombolytic therapy. It is known that the IV thrombolytic treatment window in acute ischemic stroke is limited to 4.5 hours and its effectiveness is very low in large vascular blockages, the intraarterial pharmacological thrombolytic therapy window is wider (6 hours) and the recanalization efficiency is higher (70%). The treatment time window by mechanical methods alone is even wider(24 hours) and the recanalization rate is higher. The most serious complication of these treatments is intracranial hemorrhage. The development of intrcranial hemorrhage can significantly increase in-hospital mortality and negative outcomes after stroke.Various scales have been used to determine the risk of intracranial hemorrhage, a serious complication that most often occurs in recanalization treatments used increasingly in patients with acute ischemic stroke and can affect prognosis. This study was planned to investigate the ability of the SEDAN scale, which has not yet been widely used in this area, to predict the risk of intracranial bleeding and in which endovascular treatment modalities it may be useful. It may be useful to use it as an auxiliary scale when making treatment decision and patient selection that will not be harmed by treatment. MATERIAL AND METHOD:In July January 2016-2020-thrombolytic therapy, thrombectomy and thrombectomy+ thrombolytic therapy were performed by Selcuk University Hospital Neurology Clinic in this study. the patient groups who were admitted for ischemic stroke were treated with thrombolytic therapy in the periodof 2016(July)-2020 (January)retrospectively evaluated. Patients ' files were reviewed retrospectively. Age, sex, the main complaints of patients, treatment with reference to the elapsed time between the hospital, the Glasgow Coma Scale (GCS), NIHSS Arrival, arrival of the modified Rankin score (MRS), ASPECT score, the THRIVE score before the procedure, prior to processing SEDAN scores, GOS score, ventilation needs, rekanalizasyon procedure, a history of chronic disease bilgilerikan pressure, pulse, arrhythmia, fever, upper extremity paresis vealt the degree of 5 points on a scale of assessment, the basal blood glucose, lipid panel with total protein and albumin values were recorded. Early infarction sign in CT, hyperdens artery sign in CT, central imaging, carotid imaging, whether complications (hemorrhage, edema, shift) developed, decompressive surgery was performed at what time after stroke in the groups of patients who underwent thrombolytic therapy, thrombectomy and thrombectomy+ thrombolytic therapy. Intravenous thrombolytic therapy, IvtPA and thrombectomy, the predictive value of SEDAN score was examined in patients who developed intrcranial hemorrhage only in groups undergoing thrombectomy. RESULTS:A total of 85 patients were enrolled in our study, including 38 women and 47 men. The average age in men is 64, in women 74.5 and in all patient groups 68ˈ. Of these, 35 patients were given IV tPA, while 7ˈ (20%) of these patients had intracranial hemorrhage. 50 patients underwent endovascular interventional processing. In 151 (30%) of these patients, intracranial hemorrhage was observed. Hemorrhage rates in patients in all groups were 26%. In patients undergoing IV tPA therapy and Endovascular Surgery, the SEDAN score was calculated at a predictive cutting point of 3.5 oarak for intracranial hemorrhage, and sensitivity was evaluated at 36% and specificity at 78% for this value. In patients undergoing IV tPA therapy and endovascular surgery, it was determined that the SEDAN score also had a predictive value for exitus status when examined by ROC analysis. CONCLUSION:As a result of the data obtained in our study, the predictive value of SEDAN score was significant in predicting the most serious and high-mortality intracranial hemorrhage complication that develops after IV tPA therapy and endovascular procedure. This score can be a cheap and useful score for pre-detection of intrcranial hemorrhage. However, it was concluded that similar studies should be conducted with broader patient groups to determine the value of the SEDAN score in predicting intracranial hemorrhage.