Stanozolol ve yüksek proteinli diyetin kolon anastomozuna etkileri (deneysel çalışma)
The effects of stanozolol and high protein diet on colon anastomosis (experimental study)
- Tez No: 680691
- Danışmanlar: UZMAN SAMET YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Arka Plan: kolon rezeksiyon ve anastomozlarından sonra geliĢebilen anastomoz kaçakları yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden ciddi bir komplikasyondur. Anastomoz iyileĢmesinde kollajen sentezi çok önemlidir. Vücut geliĢtirme sporcuları kas kitlelerini arttırmak için anabolizanları ve yüksek proteinli diyetleri kullanmaktadırlar. Biz de deneysel çalıĢmamızda, anabolizan ve yüksek proteinli diyetin ayrı ayrı ve birlikte verilmesinin ratlarda kolon anastomozu iyileĢmesi üzerine etkilerini araĢtırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 48 Wistar-albino rat dört gruba ayrıldı. Grup-1: kontrol grubu. Grup-2: gavaj yolu ile yüksek proteinli diyet (4mg/gün) uygulandı. Grup-3: kas içi enjeksiyon ile stanozolol (2mg/kg/gün) uygulandı. Grup-4: hem kas içi enjeksiyon ile stanozolol (2mg/kg/gün) hemde gavaj ile yüksek proteinli diyet(4mg/day) verilen grup. Peritoneal refleksiyonun 4 cm proksimalinde sol kolona tam kat kesi yapılarak uçlar ayrıldı. Daha sonra uçlar birbirine tek kat separe inverte edici 6/0 monofilaman, absorbe olmayan (Propilen, Doğsan) sütürlerle uç-uca anastomoz yapıldı. Her dört grubun yarısı post op. 3. günde, diğer yarısıda 7. günde değerlendirmek üzere sakrifiye edildi. Anastomotik segmentlerin, kolon patlama basınçları, doku hidroksiprolin düzeyleri ve histopatolojik incelemeleri yapıldı. Sonuçlar: GrupA+P, kontrol grubu ile karĢılaĢtırıldığında post op. 7. günde kolon patlama basınçları ve doku hidroksiprolin değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu. GrupA+P‟nin hidroksiprolin değerleri ise hem post op. 3. gün hemde 7. günde grupK‟dan anlamlı düzeyde yüksekti. GrupA 3. günde hidroksiprolin değerleri açısından grupK‟dan farklı bulundu. Diğer gruplar arasında ise kolon patlama basınçları ve hidroksiprolin değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı. TartıĢma: ÇalıĢmamızda vücut geliĢtirme sporcularının kullandığı gibi yüksek proteinli diyet ve stanozololün beraber kullanıldığında deneysel kolon anastomozu iyileĢmesine olumlu etki ettiğini, ayrı ayrı kullanıldıklarında ise anastomoz iyileĢmesi üzerine anlamlı etkilerinin olmadığını gördük. Kolon cerrahisinde kullanıma girebileceğini düĢündüğümüz yüksek proteinli diyet ve stanozolol için ileri klinik araĢtırmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Title: The effects of stanozolol and high protein diet on colon anastomosis Background: Anastomotic leakage after colonic resection and anastomosis is a serious complication with high morbidity and mortality. Collagen synthesis is an essential feature of anastomotic healing. We know that anabolics and high protein contain diets are using by bodybuilders for gaining muscule mass rapidly. Our study aimed that to investigate singly and combine effects of high protein diet and stanozolol on the intestinal anastomosis in rats. Material and Methods: 48 Wistar-albino rats were divided into four groups. GroupK: Control group. GroupP: high protein diet (4mg/day) administered by gavage. GroupA: Intramuscular (i.m) administered stanozolol (2mg/kg/day) group. GroupA+P: both stanozolol (2mg/kg/day) i.m and high protein diet (4mg/day by gavage) administered group. Colon was divided 4 cm proximally from the peritoneal reflection, then sutured intermittently and subsequently end-to-end anastomosed. In each group, half of the animals were underwent surgery on the 3rd postoperative day and the other half on the 7th postoperative day, for analysis procedures. Bursting pressures of each anastomotic segment, tissue hydroxyproline levels and assessment of the histologic tissue repair process were evaluated. Results: When the groupA+P was compared with the control group, bursting pressures of the anastomotic segments on the 7th PO day were found significantly increased. Hydroxyproline levels at the anastomotic segment on the both 3rd and 7th PO days were also significantly increased. Conclusion: In this study, we conclude that high protein diet and stanozolol which bodybuilders use them together for muscle gaining, positively effect anastomotic healing in rats. However, they are not significantly effect anastomotic healing in singly use. We decided that high protein diet and stanozolol may be use after colorectal surgery in humans but needs further researchs.