İnsan vücudunda oluşan taşların x-ışınları mikroanaliz tekniği ile incelenmesi
Investigation of the stones formed in human body by x-ray microanalysis technique
- Tez No: 109515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN GÜLDESTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
V ÖZET Beslenme alışkanlığı, iklim, coğrafi faktörler, ırk vb. nedenlere bağlı olarak insan vücudunda oluşan böbrek, safra kesesi, mesane, üreter taşlarının doğru nicel analizi yapılırsa bölge şartlan ve alman gıdalarla ilişkisi araştırılabilir. Böylece vücutta taş oluşumunun önlenmesi yönündeki gelişmelere bir katkı sağlanabilir. Bu maksatla insan vücudunda oluşan taşların Taramalı (Scanning ) elektron mikroskobu (SEM ) ile mikroyapısı incelendi ve mikroskopla birlikte çalışan Enerji Dispersive X-ışım spektrometresi ( EDX ) ile elemanter yarı-kantitatif analizleri yapıldı. Numunelerden EDX spektrometresi ile doğru analiz alabilmek için numunenin herhangi bir kesitinden alınmış yüzeyi parlatıldı ve taşlar yalıtkan olduğundan numune üzerinde yük birikmesini önlemek için numune yüzeyi iletken altın- paladyum alaşımı ile sputtering tekniği ile kaplandı. Taşların mikroyapısında gözlenen farklı kontrastdaki bölgelerden bölge ve nokta analizi alındı. Elde edilen analiz sonuçlan element yüzdesi ve atom yüzdesi cinsinden değerlendirilerek bileşikteki elementlerin mol sayılan ve bileşiğin formülü tahmin edildi. Tez çalışmasının ikinci kısmında aym numuneler toz haline getirilerek Bruker axs D8 X- ışını toz difraktometresinde CuKct radyasyonu ile toz difraksiyon (kırınım) desenleri alındı. PDF (Powder diffraction database file) veri tabam kullanılarak toz difraksiyon desenlerinin hangi bileşiklere ait olduğu tespit edildi. Analiz sonucunda taşların yapısında Whewellite, Struvite, Uric Acid, Weddelite, Calcium DL-pantothenate hydrate, Vaterite (calcite) Fenobustamite, Stanozolol 17 beta-hydroxy- 17alpha-metly-5 alpha-androstano-[3.2-c]-pyrazol maddeleri bulunmuştur. Her iki yöntemle de elde edilen sonuçların genel olarak uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT If correct, quantitative analysis of kidney, gallbladder, bladderand uretary stones formed in human body depending on such reasons as feeding habits, climate, geographical factors, race etc. is done, their correlation with regional conditions and the diet taken can be investigated. So, this research contribute to the developments about the prevention of stone formation in the body. With this objective, the microstructure of the stones forming in human body was examined by Scanning Electron Microscope ( SEM ) and their elemantary semi-quantitative analysis were done by Energy Dispersive X-ray spectrometry ( EDX ) operating with a microscope. In order to be able to get accurate analysis from the samples by EDX spectrometry, the surface of the sample taken from any section of it was polished and the sample surface was coated with a gold-paladium alloy by sputtering technique to prevent the accumulation of charge on the sample surface as the stones are insulators. Region and spot analysis were taken from the regions in contrast observed in the microstructure of the stones. The results of the analysis were evaluated in terms of element percentage and atom percentage mol numbers of the elements in the compound and the formulation of the compound was predicted. In the second part of the study, the same samples were made into powder and powder diffraction pattern were taken by CuKoc radiation in a Bruker axs D8 X-ray powder diffractometry. Using PDF ( Powder diffraction database file ), which compounds powder diffraction pattern belong to was determined. As a result of the analysis, Whewellite, Struvite, Uric Acid, Weddelite, Calcium DL- pantothenate hydrate, Vaterite ( calcite ) Ferrobustamite, Stanozolol 17 beta-hydroxy-17 alpha-metly-5 alpha-androstano-[3.2-c]-pyrazol substances were found in the structure of stones. It was observed that results obtained by both methods were generally in agreement with each other.