İnsizyonel hernilerde 'Component Seperasyon' tekniği, komplikasyon ve nüks oranları
Component Separation' technique for incisional hernias, complications and rates of recurrence
  1. Tez No: 680707
  2. Yazar: UFUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN AYHAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: İnsizyonel herniler; yapılan çalışmalarda %2-11 rasında görülen, genel cerrahların karşılaşmak istemedikleri hastalık grubudur. Birçok cerrahi tedavi yöntemi bulunmakla beraber her birinin kendi arasında avantaj ve dezavantajları vardır. İnsizyonel herniler önemli iş gücü kaybına, morbidite hatta mortaliteye neden olmaktadırlar. Bu klinik retrospektif çalışmadaki amacımız insizyonel herni tanısı alan ve komponent seperasyon tekniği ile ameliyat edilen 30 hastayı nüks ve yara komplikasyonları açısından incelemek ve komponent seperasyon tekniğinin detaylarını anlatmaktır. Gereç ve Yöntemler: Şubat 2021-Şubat 2014 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde komponent seperasyon tekniği ile ameliyat edilen 30 insizyonel herni vakası çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, vücüt kitle indexi (BMI), önceden geçirilmiş karın ameliyatları ve fıtık tamirleri, ameliyat tekniği, hastanede kalış süresi, defektin boyu, postop mobilizasyon günü, erken (ilk 10 gün) yara komplikasyonları, postop ağrı derecesi, erken nüksler (3-6 ay arası) ayrı ayrı kaydedildi. Bulgular: 16 hastaya anterior seperasyon, 12 hastaya posterior seperasyon ve 2 hastaya laparoskopik seperasyon tekniği uygunlandı. Ameliyat edilen hastaların yaş ortalaması 54.8 (29-76) idi. Hastaların onüçü erkek, onyedisi kadındı. Fıtık transvers çapı ortalama 9.6 (6.5-23) cm idi. Hasta memnuniyeti 7, postop ağrı skalası yine 7 puandı. Hastalar ortalamapostop 4,6. günde (3-8) taburcu edildi. Hastalar onuncu günde, 3. ve 6. ayda kontrole çağrıldı. 6 hastada postop seroma gelişti. Cerrahi müdahaleyegerek kalmadan pansumanla iyileşme sağlandı. İlk 6 ayda 4 adet nüks izlendi. Sonuç: Komponent seperasyon tekniği ile insizyonel herni onarımı, diğer tekniklere göre başarılı ve hasta memnuniyeti yüksek bir yöntemdir. Komplike dev insizyonel hernilerde oluşabilecek yara komplikasyonlarına dikkat edilerek güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Inroduction and Aim: According to studies; incisional hernias are an unwanted complications seen by general surgeons with a rate of 2-11%. There arenumerous surgical treatmens for incisional hernias and each have their advantages and disadvantages. Incisional hernias cause serious loss of work hours, morbidity and even mortality. Our aim in this clinical, retrospective study was the evaluate 30 patients in regards to recurrence and wound complications, who wewre diagnosed with incisional hernias and underwent surgical treatment with the component separation technique; and also give details on the component separation technique. Methods: 30 patients with incisional hernias, who underwent component separation technique at the Okmeydanı Teaching Hospital between the dates of February 2012- February 2014 were included in the study. Patient's demographical information, body mass index (BMI), prior abdominal surgery history and hernia repairs, surgical technique, operation duration, hospital stay duration, the size of the defect, postoperative date of mobilization, early (first 10 days) wound complications, postoperative pain, early recurrence (3-6 mounths) were recorded separately. Findings: 16 patient were operated with the anterior separation technique, 12 with the posterior separation technique and 2 patients were operated with the laparoscopic separation technique. The mean age of the patient was 54.8 (29-76). 13 patients were male and 17 were female. The mean transverse diamater of the hernia was 9.6 (6.5-23) centimeters. Patient satisfaction was recorded as 7 and postoperative pain scala was reporded as 7 as well. The patients were discharged on the mean postoperative day 4.6 (3-8 days). The patients were followed up on the day 10, 3 mounths and 6 mounths after discharge. 6 patients developed seromas postoperatively. No surgical treatment was neaded and resolution ensued with frequent dressing changes. In the first 6 mounths, 4 recurrence were seen. Results: Incisional herni repair with the component separation technique is more succesful with higher patient saticfaction, compored to other techniques. It can be used safely by paying close attention to wound complications with can arise in complicated giant incisional hernias.