Akut pankreatitte serbest oksijen radikalleri, E ve C vitaminlerinin prognoza etkisi
The effect of free oxygen radicals, vitamins E and C on prognosis in acute pancreatitis
  1. Tez No: 680708
  2. Yazar: NİLGÜN IŞIKSAÇAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SACİT BARUTÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Serbest oksijen radikalleri yörüngelerinde tek sayıda elektron taşıyan çok aktif yapılı bileşiklerdir. Biyolojik sistemlerde hem metabolizmanın yan ürünü olarak hem de dış faktörlerin etkisi ile açığa çıkarlar. Serbest oksijen radikalleri bazı hücre elemanlarına zarar verme potansiyeli taşır. Organizmada bu zararlı etkilerden korunmak için radikal tutucuları ve enzimsel savunma sistemleri mevcuttur. Serbest oksijen radikallerinin çeşitli inflamasyonlardan kalp hastalıklarına, böbrek hastalıklarından kansere kadar pek çok olayda rol oynadığı ileri sürülmüştür. Bu deneysel çalışmada akut pankreatit gelişimi ile serbest oksijen radikalleri ilişkisini irdelerken, radikal temizleyici olarak verilen, E ve C vitamininin akut pankreatit prognozunu ne yönde etkilediğini araştırdık. Akut pankreatit oluşturduğumuz grupta chemiluminescence yöntemi ile saptanan serbest oksijen radikalleri değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak artmıştır. Akut pankreatit oluşturup radikal tutucu olarak E ve C vitamini verdiğimiz grupta radikal tutucu verilmeyen akut pankreatit grubuna göre anlamlı olarak azalmış serbest oksijen radikalleri değerleri saptadık. Radikal tutucu verilen akut pankreatit grubunun histopatolojik kriterleri, radikal tutucu verilmeyen akut pankreatit grubuna göre anlamlı olarak daha iyiydi. Radikal tutucu verilen grupta enzimlerde düşme mevcuttu. Ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Free oxygen radicals are highly active compounds that carry an odd number of electrons in their orbitals. They occur in biological systems both as a by-product of metabolism and under the influence of external factors. Free oxygen radicals have the potential to damage some cell elements. There are radical scavengers and enzymatic defense systems to protect the organism from these harmful effects. It has been suggested that free oxygen radicals play a role in many events from various inflammations to heart diseases, from kidney diseases to cancer.In this experimental study, while examining the relationship between the development of acute pancreatitis and free oxygen radicals, we investigated how vitamins E and C, given as radical scavengers, affect the prognosis of acute pancreatitis. In the group in which we formed acute pancreatitis, the values of free oxygen radicals detected by the chemiluminescence method increased significantly compared to the control group. In the group that caused acute pancreatitis and gave vitamins E and C as radical scavengers, we found significantly lower values of free oxygen radicals compared to the acute pancreatitis group that did not receive radical scavengers. The histopathological criteria of the acute pancreatitis group given the radical scavenger were significantly better than the acute pancreatitis group, which was not given the radical scavenger. There was a decrease in enzymes in the group given the radical scavenger. However, it was not found to be statistically significant.