Hipotiroidili kadın hastalarda, aspirosin ve meteorin like düzeylerinin incelenmesi
Researching of aspirosin and meteorin-like levels in hypothyroidic female patients
- Tez No: 680729
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Hipotiroidi; primer tiroid bezinin patolojisinden kaynaklanan T4 ve T3' ün azalmasına yanıt olarak TSH düzeyinin artışı ile meydana gelen bir hastalıktır. Hipotiroidi insidansı yıllık; kadınlarda 1000' de 3.5, erkeklerde 0.6 olarak verilmektedir. Hipotirodi, kadınlarda erkeklere oranla 5-8 kat daha fazla görülmektedir. Hipotiroidi hastalarında glukoz homeostazında değişiklikler meydana geldiği ve insülin direnci geliştiği bilinmektedir. Ayrıca tiroid hormonlarının eksikliğinin genel metabolik hızı yavaşlattığı ve birçok biyokimyasal süreci bozarak inflamasyon anormalliğine sebep olacağı bilinmektedir. Glukoz homeostazını düzenleyen bir protein hormonu olan aspirosin, hepatik glukoz üretimini destekleyen, açlık kaynaklı bir hormondur. Salgılanması ile iştah uyarımı gerçekleşerek yağ ve vücut ağırlığı artışı ile sonuçlanır. Meteorin like' ın doğuştan gelen bağışıklıkta homeostatik işlevlerde etkin olduğu düşünülmekte olup enflamatuar tepkiler sırasında işlevlere sahip olduğu gösterilmiştir. Meteorin like' ın ayrıca termojenez ve adiposit metabolizmasını düzenleyen bir hormon olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı, primer hipotiroidide gelişen glukoz metabolizma bozukluğu ve inflamatuar anormalliğine neden olan mekanizmaları belirlemektir. Bu çalışmada aşikar hipotiroidisi olan kadınlarda aspirosin ve meteorin like düzeylerindeki değişikliği ve bu belirteçlerin insülin, CRP ve VKİ ile arasındaki bağlantıyı saptamak istedik. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Tip2 DM, esansiyel HT, hiperlipidemi, malignite gibi ek komorbiditesi olmayan ve aşikar hipotiroidisi olan (TSH>10 veya TSH>7 ve T3, T4 düşük olan) 18-44 yaş arası 30 kadın hasta alındı. Ayrıca 18-44 yaş arası sağlıklı 30 kadın kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypothyroidism is an illness of increasing TSH levels as a response to decreased T4 and T3 due to pathology of primary thyroid gland. Incidence of hypothyroidism is declared as 3.5 per 1000 among females, 0,6 per 1000 among males. Hypothyroidism is presented 5-8 times more often in females than males. It is known that changes in homeostasis of glucose occur and insulin resistance is formed in patients with hypothyroidism. Also, it is known that absence of thyroid hormones decelerates general metabolic rate and causes inflammatory abnormalities deforming many biochemistry processes. Aspirosin as a protein hormone that regulates homeostasis of glucose is a hormone that promotes formation of glucose during starvation. Appetitive stimulus occurs when it released and this stimulation ends with impulse of gaining fat and body mass. It is thought that Meteorin-like is active in homeostatic functions of innate immunity and it is shown that Meteorin-like has functions in inflammatory reactions. It is also reported that Meteorin-like is a hormone that regulates thermogenesis and adipocyte metabolism. The aim of our study is to determine the mechanisms that cause glucose metabolism disorder and inflammatory abnormality in primary hypothyroidism. In this study, we wanted detecting changes of Aspirosin and Meteorin-like levels in female patients with overt hypothyroidism and relations between these markers and insulin, CRP, BMI. Material and Method: Thirty female patients aged 18-44 years with overt hypothyroidism (TSH>10 or TSH>7 and low T3, T4) and without comorbidities such as Type2 DM, essential HT, hyperlipidemia, malignancy were included in the present study. Also 30 healty, 18-44 aged female were included in the study as control group. Results: We found that Aspirosin (27.09±23.40 ng/ml vs.