Malezya siyasi deneyiminin ekonomik kalkınma üzerindeki etikisi (1981_2020)
The influence of Malaysian political experience over economic development (1981-2020)
  1. Tez No: 680747
  2. Yazar: NOUREDDINE RASHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Malezya son dönemde sergilediği ekonomik performansla dikkatleri üzerine çekmektedir. Ne var ki söz konusu ekonomik başarının nedenleri konusunda çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma 1981-2020 döneminde Malezya siyasi dinamikleriyle ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi açıklamayı hedeflemektedir. Çalışmada siyasi tecrübe ve birikimin ekonomik kalkınmaya sağladığı katkı somut örnek ve analizlerle çarpıcı bir biçimde oryaya konulmaktadır. Bu hedefe yönelik olarak tanımlayıcı ve analitik yöntem kullanılmıştır. Buna ilaveten Malezya'da gelişen ekonomik kalkınmayla birlikte bu olguyu etkileyen siyasi sistemin yapısı, özellikleri ve ekonomik kalkınma araçları ana başlıklar halinde ele alınmıştır. Malezya'da siyasi olarak lider olanların Malezya ekonomisine katkıları ve yapmış oldukları köklü değişiklik önem arz etmektedir. Bu yüzden Malezya'da değişen siyasi liderlerin ekonomik gelişmeler üzerindeki etkileri çalışmada yer bulmuştur. Siyasi liderliğin Malezya ekonomisi üzerindeki etkileri ile ilgili yapılan çalışmaların azlığı çalışmanın önemli olduğunu göstermektedir. Çünkü üzerinde yeteri kadar çalışılmamış bu kabil bir konuda ortaya konulan bir araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı ve konu hakkında çalışmak isteyenlere fayda sağlayacağı bir gerçektir. Özellikle Türkiye' de Malezya ekonomik deneyimi üzerine araştırma yapacak olanlara ışık tutacaktır. Belirlenen hedeflerden aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: Dr. Mahathir Muhammed, uzun vadeli ekonomik kalkınma planları hazırlayarak ekonomik kalkınmada başarı göstermiştir. Malezya Hükümeti, Mahathir Muhammed'in başkanlık yaptığı süre boyunca eğitim ve teknoloji programlarına büyük önem vererek söz konusu alanda ilerleme kaydetmiştir. Mahathir Muhammed'in liderliği başarılı bir liderlik olarak görüldüğünden gelişmekte olan bazı ülkeler tarafından ilgi odağı olmuş ve dikkatle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Malaysia attracts attention with her economic performance delivered in recent times. Nevertheless, there are no sufficient studies to explain the reasons behind this accomplishment. This thesis aims to put forward the relations between the political dynamics of Malaysia and her economic development in 1981-2020 periods. In this study it has been propounded the political experience and its contribution to the economic progress with the concrete examples and profound analysis strikingly. The definitive and descriptive method has been used together with analytic thinking has been preferred in order to illustrate the changing and waving economic and political conditions depending upon the time and space. In addition to this, together with the growing economic performance in Malaysia, the structure of the political system to influence this phenomenon, its peculiarities and the means of economic development has been elaborated with main headings as well as the political leaders to contribute this development. Therefore, the effects of the changing of the political leaders has been pointed out which is less mentioned in literature. It is a fact that this thesis will fill the gap in this field of study concerned with the correlation between the political leadership and economic development. Especially Malaysian experience will be much more precious in Turkey which is in the search of economic development by preserving the political stability. The study comes to conclusion that Mahathir Mohamed has carried out the economic development by preparing long term economic development plans. Malaysian government attached importance to the education and technology programs during the presidency period of Mahathir Mohamed served as an inspiring example for many developing countries and considered a noticeable case all over the world.