The impact of the Japanese occupation on contemporary ethnic politics in Malaysia
Japon işgalinin Malezya'nın çağdaş etnik siyasetine etkileri
- Tez No: 699306
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı Japon'yanın Malezyayı işgalinin 1945-1969 arası dönemde çağdaş etnik siyasi gelişmelerin Malay hegemonyası altında oluşumu için nasıl savaş sonrası bir süreklilik ortaya çıkardığını analiz etmektir. Kısa süren Japon işgali yalnızca Malayların değil, geçici göçmen topluluklar olarak kabul gören Çinli ve Hintlilerinde milliyetçi duygularını ve siyasi tecrübelerini politize etmiştir. 1941-1945 yılları arasında tecrübe edilen Japon emperyalizmi, Malezya'nın 1941 öncesi yöneticileri olan İngilizlerin beklentilerinin ve yetkinliklerininde ötesinde dramatik siyasi değişiklikler oluşturmanın yanı sıra, dekolonizasyon sürecininde başmasına sebep olmuştur. Bağımsızlık Japon işgali ile yükselen bütün ethnik grupların milliyetçi hareketleri ile alınırken, Malaylar kendi milliyetçi gündemlerini siyaset, ekonomi ve ulus-inşa süreçlerinde hayata geçirmeyi başarmıştır. Bu çalışma Japon işgalinin etkilerini baz alarak Japonların Malezya'da ki etnik siyasetin Malay üstünlüğü üzerine kurulmasında ki rolünü gözlemlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how the Japanese occupation of Malaysia, back then Malaya, created a post-war continuation in the formation of contemporary ethnic politics under Malay political primacy in Malaysia between 1945-1969. The brief Japanese occupation has ramped up the nationalist sentiments and political experiences of not only the Malays but also the Chinese and Indians, who were regarded as transient communities. The Japanese military experience of Malaysia between 1941 and 1945 brought dramatic political changes that were beyond the ability and expectations of pre-war colonial power of Malaysia: The British, which resulted in the decolonization of Malaysia. While independence was achieved as a result of the nationalist movements of all ethnic groups that emerged with the Japanese occupation, the Malays found room to actualize their nationalist agendas in fields of politics, economy, and nation-building. This study observes the role of Japan in the consolidation of ethnic politics in Malaysia under Malay etnocracy by predicating on the impacts of the Japanese invasion.