Türkiye için endemik olan bazı türlerin polenlerinin morfolojik çalışması ve total protein analizleri
- Tez No: 68077
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
TÜRKİYE İÇİN ENDEMİK OLAN BAZI TÜRLERİN POLENLERİNİN MORFOLOJİK ÇALIŞMASI VE TOTAL PROTEİN ANALİZLERİ (Doktora Tezi) Filiz BAYRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada, Ankara Beytepe step florasında geniş yayılış gösteren, Malvaceae, Convolvulaceae, Boraginaceae, Linaceae familyalarına ait 4 türün polen morfolojileri ışık ve elektron mikroskobunda çalışılmış ve polenlerin protein analizleri yapılmıştır. Polen preparatlan, Wodehouse ve Erdtman'ın aseltoliz metoduyla hazırlanmış, polenlerin ölçümleri ve diğer morfolojik özellikleri ışık ve elektron^ mikroslçobu ile incelenerek mikrofotoğraflan çekilmiştir. Kırılmış ve kırılmamış polenlerde her bir tür için protein analizleri yapılmış, morfolojik özellikleri ve protein içeriklerinin önemi tartışılmıştır. Amacımız, sistematik botanik, tıp, apikültür, ve aeropalinolojik çalışmalarda, bilinmeyen türlerin teşhisinde ve polenlerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde hekimlere yardımcı olmaktır. Bilim Kodu : 401 Anahtar Kelimeler : Polen, Total protein analizi Sayfa Adedi : 42 Tez Yönetimi : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
A MORPHOLOGICAL INVESTIGATION INTO SOME ENDEMIC SPECIES POLLEN GRAINS AND THEIR PROTEIN ANALYSIS FOR TURKEY (Ph. D.Thesis) Filiz BAYRAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this research, the pollen morphology of four species among to Malvacea, Convolvulaceae, Boraginaceae and Linaceae families which are widely spread in the step flora of Beytepe, Ankara has been studied under light and electron microscope and the protein contents of the above mentioned species have been investigated. Pollen preparations have been made according to Wodehouse and Erdtman's acetolysis method. The measurements and other morphological features of the pollen grains have been investigated by using light and electron microscopy and thejr photomicrographs have been taken. The importance of the protein contents of all the species of intact and fractured pollen grains and their morphological characteristics have been discussed. The aim of our study is to help the. identification of the unknown species in systematic botany, medicine, apiculture and aeropalynological research and especially to contribute to physicians in the therapy of the diseases caused by pollen grains. Science Code Key Words Page number Adviser 401 Pollen grains, Total protein analysis 42 Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN