Sathi kaplamalarda su etkisi altında, agrega ile bitümlü bağlayıcı arasındaki yapışma yeteneğinin, kullanılan malzemelere bağlı olarak incelenmesi
A research on the adhesion between aggregate and bitumen in the surface treatment with respect to the use of materials under the water effect
  1. Tez No: 68078
  2. Yazar: EBRU ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
SATHİ KAPLAMALARDA SU ETKİSİ ALTINDA, AGREGA İLE BİTÜMLÜ BAĞLAYICI ARASINDAKİ YAPIŞMA YETENEĞİNİN, KULLANILAN MALZEMELERE BAĞLI OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ebru ARIKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de karayolu ağının büyük bir kısmını teşkil eden sathi kaplamalarda, agrega ile bitümlü bağlayıcı arasındaki yapışmanın; kaplamayı oluşturan malzemelere, bağlayıcı ile agrega arasında yapışma anındaki temas sıcaklığına ve soyulmayı önleyici katkı malzemesi kullanımına bağlı olarak değişimi, deneysel metodla araştırılmıştır. Kaplamayı oluşturan malzemelerden; agrega olarak kalker ve bazalt, bitümlü bağlayıcı olarak 150- 200 penetrasyonlu ve 60-70 penetrasyonlu asfalt çimentosu, bağlayıcı- agrega temas sıcaklığı olarak 150°C, 120°C, 90°C ve katkı malzemesi olarak Lilamin AD-4F kullanılmıştır. Yapışmanın, uygulamaya yakın şartlarda ölçümü yapılmış ve sonuçlar grafik üzerinde değerlendirilmiştir. Denenen bağlayıcı-agrega temas sıcaklıklarında, kullanılan malzemelerin yapışma dereceleri ve katkı malzemesiyle beraber kullanılmalarının avantajları karşılaştırılmıştır. Bu tür bir inceleme, Türkiye'de ilk defa bu çalışmada yapılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez danışmanı 60010500 Sathi kaplama, Agrega, Asfalt, Soyulma, Yapışma, Vialit 113 Prof.Dr. Yalçın EROL
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE ADHESION BETWEEN AGGREGATE AND BITUMEN IN THE SURFACE TREATMENT WITH RESPECT TO THE USE OF MATERIALS UNDER THE WATER EFFECT (M.Sc.Thesis) Ebru ARIKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT In this study, the variation of adhesion of aggregate and bitumen components of the surface treatment, which constitutes an important part of the Turkish highway net, with respect to the materials, which constitute the pavement, the temperature at the moment of adhesion of aggregate and bitumen and the anti-stripping agent, has been searched by experimental method. Among the materials of the pavement, limestone and basalt have been used as the aggregate, 150-200 and 60-70 penetrated asphalt cement as the bitumen component, 150°C-120°C-90°C as the temperature degrees of connecting aggregate contact warmth and Lilamin AD-4F as the anti- stripping agent. The adhesion has been measured in conditions proximate to the practice and the results have been shown on graphics. In the conditions of the contact temperatures of the experimented bitumen and aggregate, the adhesion levels of the materials which have been used and the advantages of the use with anti-stripping agent, have been compared. Such a kind of study has been firstly examined. Science code :60010500 Key words :Surface treatment, Aggregate, Asphalt, Stripping, Adhesion, Vialit Page number :1 13 Adviser :Prof.Dr. Yalçın EROL