Tapu siciline güven ilkesi çerçevesinde sonradan sicilde yolsuz hâle gelen tesciller
Registrations that subsequently become wrongful in the registry within the principle of trust for the land registry
  1. Tez No: 680776
  2. Yazar: SÜMEYYE BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tapu sicilinde yolsuz tesciller ise, başından beri yolsuz sayılan tesciller ve sonradan yolsuz olan tesciller olarak ikiye ayrılır. Çalışma konusu olarak ise, sonradan yolsuz olan tesciller bakımından iyiniyetli üçüncü kişinin hakkı nasıl, ne zaman, ne gibi durumlarda kazandığı incelenip, bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlar da beraberinde incelenmiştir. Tapu sicilindeki yolsuz tescile dayanılarak ayni hakkın kazanılması, tapu siciline güven ilkesinin bir sonucudur. Bu yüzden çalışma, tapu siciline güven ilkesi çerçevesinde aydınlatılarak incelenmiştir. Ayrıca TMK m. 3 anlamında iyiniyet ilkesinin de mevcut sorun üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tapu siciline güven ilkesi, tapu siciline hâkim olan diğer tapu ilkeleri incelenmeden tam anlamıyla açıklanamayacağı için, ilkenin diğer tapu sicili ilkeleriyle olan ilişkileri de açıklanmıştır. Bu ilkeler ise, iyiniyetli üçüncü kişi ile asıl malik arasındaki hak dengesizliğinin adaletli bir şekilde çözülmesi açısından ele alınmıştır. Çalışma bu anlamıyla mevcut hukuki durumun tespiti, mevcut sorunun tespiti ve mevcut soruna çözüm önerileri kapsamında yapılmış olup faydalı bir hukuki kaynak olması istenilmiştir. Anahtar Kelimeler Tapu Sicili, Tapu Siciline Güven İlkesi, İyiniyet, İyiniyetli Üçüncü Kişi, Yolsuz Tescil, Sicil Dışı Kazanım, Ayni Hak, Asıl Malik, Dava Açma Hakkı
Özet (Çeviri)
Wrongful entries in the land registry are divided into registries that have been deemed wrongful from the beginning and registrations that were later wrongful. As the subject of the study, in terms of registrations that were later wrongful, how, when, and in what kind of situations the third party in good faith won the rights, and the results of this situation were examined together. The acquisition of the same right based on the wrongful entry in the land registry is a result of the principle of trust in the land registry. Therefore, the study has been examined by illuminating within the framework of the principle of trust in the land registry. In addition, the effects of the good faith principle on the current problem in the sense of Article 3 of the TCL were examined. Since the principle of trust in the land registry cannot be fully explained without examining the other land registry principles, the relationship of the principle with other land registry principles is also explained. These principles are discussed in terms of resolving the imbalance of rights between the third party in good faith and the real property owner in a fair way. In this sense, the study was carried out within the scope of determining the current legal situation, determining the current problem and proposing solutions to the existing problem, and it was asked to be a useful legal resource. Keywords Land Register, Principle of Trust for the Land Registry, Good Faith, Third Party in Good Faith, Wrongful Entry, Acquisition Extra Registration, Right in Rem, Real Property Owner, Right to Open Sue