Meşrutiyet sonrası Osmanlı düşüncesinde ahlak (Ali Seydi Bey (1870-1933) ve Babanzâde Ahmed Naim (1872-1934) örneği)
Morality during Ottoman period after Constitutional Monarchy (Example of Ali Seydi Bey (1870-1933) and Babanzâde Ahmet Naim (1872-1934))
  1. Tez No: 680777
  2. Yazar: MERVE DOĞRUGÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ahlak, tarihi süreçte bütün toplumları ve fertleri ilgilendiren bir konu olmuştur. Bu tarihi süreç içerisinde ahlak anlayışlarının farklı olması, ahlak düşünürlerinin yaşadıkları zaman ve mekân, siyasi durum, bilgi kaynakları, dünya görüşleri, ilmi, fenni, örf ve adetlerinden kaynaklanmaktadır. Meşrutiyet Dönemi'nde ahlaki canlılığın kaybolması ile bazı ahlaki çözülmelerin Osmanlı Dönemi'nde yaşandığını biliyoruz. Biz de Meşrutiyet'ten sonra Osmanlı Düşüncesinde ahlak alanını, tanımı, konusu, kaynakları, ahlak ile ilgili düşünceleri aynı dönemde yaşayan Ali Seydi Bey (1870-1933) ve Babanzâde Ahmed Naim'in (1872-1934) fikirleri ve ahlak eserleri ile örneklendirmek istedik. Bu iki düşünürümüz idareci olarak çalışmış, muallimlik yapmış ve ders kitabı olarak ahlak ile ilgili eserler vermişlerdir. Hem İslam felsefesini hem de Batı felsefesini bilen, her iki düşünce dünyasının dinamiklerini kavramış olan düşünürlerdendir. İki düşünür bizim düşünce ve kültür tarihimizin önemli şahsiyetlerindendir.
Özet (Çeviri)
Summary: Morality has been a hot topic which concerns all societies and individuals throughout historical process. The reason why understandings of morality are different from each other during this historical period is that morality philosophers have lived in different places and time and had various different political situations, information resources, world views and customs of science. We know that some moral disintegration took place in Constitutional Monarchy Period when moral vividness disappeared. So we want to exemplify the subject, definition and branch of morality in Ottoman Sense after Conatitutional Monarchy Period with views and moral works of Ali Seydi Bey (1870-1933) and Babanzâde Ahmed Naim (1872-1934) who are contemporary philosophers. These two philosophers worked as administrators, were professors and wrote course books on morality. They are philosophers who comprehended the dynamics of both Islamic philosophy and Western philosophy. Both philosophers are important figures of our intellectual and cultural history.