Aile yapısındaki değişim ve dönüşümün cinsellik algısı üzerine etkisi: İstanbul-Çorum karşılaştırması
The effect of change and transformation in the family structure on perception of sex: A comparison of Istanbul-Corum
- Tez No: 680785
- Danışmanlar: PROF. DR. ABULFEZ SULEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Sosyoloji, Family Planning, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma; aile yapısındaki değişim ve dönüşümün İstanbul ve Çorum illerinde bireylerin cinsellik algısı üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Aile yapısının süreç içinde uğradığı farklılaşmaların cinselliğin algılanışına olan etkisini göstermek amacıyla; 20-50 yaş arasında bulunan katılımcılarla görüşme yapılmış, yöneltilen sorular ışığında cinsellik algısına ilişkin fikirlerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Evlilik öncesi yaşanan cinselliğe bakış açıları, namus ve bekâret kavramının algılanışı katılımcıların ifade etmesi istenen konular arasında yerini almıştır. Araştırma kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak İstanbul ve Çorum ilinde (yaşayan, ikamet eden, vb.) 20-50 yaş aralığındaki erkek-kadın 20 katılımcı ile görüşme modeline uygun olarak yapılmıştır. Nitel olarak yapılan araştırma kapsamında katılımcılara sosyo-demografik özelliklerinin de bulunduğu kişisel bilgi formu ve aile-cinsellik algısına yönelik düşüncelerini incelemek amacıyla hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat soruları yöneltilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; büyükşehir küçük şehir karşılaştırması şeklinde yaptığımız çalışma sonucunda farklılık görülmemiştir. Verilen cevaplardaki farklılığın yalnızca cinsiyete bağlı olarak değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Erkek ve kadın katılımcıların verdiği cevaplardaki farklılık sebeplerine ataerkil toplum yapısının sahip olması, kadının her platformda rol alması ve bilgilere ulaşım kaynağının da etki ettiği görülmüştür. Bu bulgular ışığında bireylerin cinsellik algısına ilerleyen teknolojinin ve kaynakların ulaşılabilirliğinin etki ettiği söylenebilir. Bu bağlamda; değişen aile yapısının cinsellik algısı üzerinde, ilerleyen teknolojik gelişmelere, eğitim kültür düzeyinin artmasına, aileler içerisindeki bilinç ve anlayışın daha çok hâkim olmasına paralel olarak olumlu yönde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of changes and transformations in the family structure on the perception of sexuality of individuals in Istanbul and Çorum provinces. In order to show the effect of the differences suffered by the family structure on the perception of sexuality, participants aged 20-50 were interviewed and their ideas about the perception of sexuality were examined in the light of the questions raised. Perspectives on sexuality experienced before marriage, perception of the concept of honor and virginity took their place among the topics that participants were asked to express. Research using the easy sampling method in Istanbul and Corum province (living, resident, etc.) Interview with 20 male-female participants in the 20-50 age range was conducted in accordance with the model. As part of the qualitative research, participants were asked semi-structured interview questions prepared to examine their personal information form and thoughts about family-sexuality perception, including socio-demographic characteristics. Data obtained as a result of interviews with participants was evaluated by content analysis method. According to the results obtained from the study, no differences were observed as a result of our study in the form of a comparison of Metropolitan small cities. It has been concluded that the difference in responses varies only depending on gender. It was observed that the reasons for the difference in responses given by male and female participants were the patriarchal structure of society, the role of women in each platform, and the source of access to information also affected. In light of these findings, it can be said that the accessibility of advancing technology and resources affects the perception of sexuality of individuals. In this context, the changing family structure on the perception of sexuality, advancing technological developments, education, culture levels increase in parallel with more awareness and understanding to prevail within families had a positive effect was observed.