Veli görüşlerine göre ilkokula giden Suriyeli öğrencilerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri (Kilis ili örneği)
Problems experienced by Syrian students going to primary school from the opinion of parents and solution proposals (Example of Kilis city)
  1. Tez No: 680792
  2. Yazar: HANEN ELSİVEYDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Savaş gibi yıkıcı ve sonuçları ağır olan olaylar sonucunda insanlar psikolojik ve fizyolojik zarara uğrayabilirler. Çocukların olayları anlamlandırma süreci yetişkinlerden farklı geliştiği için bu tür olaylarda daha çok etkilenen grup her zaman çocuklar olmuştur. Çocukların yaşadığı bu kriz, onların yeni bir başlangıca uyum sağlamasını zorlaştırırken bir yandan da eğitimlerini ve psikolojik sağlamlıklarını risk altına sokmaktadır. Bu araştırmada, çocukların bu riskli durumunu en aza indirmek amacıyla, mülteci çocukların eğitim ortamlarında yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara getirilen çözüm önerileri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aşamasında, araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan veli görüşme formu kullanılarak 15 Suriyeli aile ile görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda Suriyeli öğrencilerin okulda yaşadığı problemler sosyal açıdan ve eğitim açısında olmak üzere iki alt başlığa ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of destructive events such as war, people can suffer psychological and physiological damage. Since the process of interpretation of events by children develops differently than adults, the group that is more affected in such events has always been children. While this crisis of children makes it difficult for them to adapt to a new beginning, it also puts their education and psychological resilience at risk. In this study, in order to minimize this risky situation of children, the problems experienced by refugee children in their educational environments and solutions to these problems were examined. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. During the data collection phase, 15 Syrian families were interviewed using the parent interview form created by the researcher. As a result of the research, the problems that Syrian students experience at school were examined under two sub-headings: social and educational.