Bölgesel güvenlik kompleksi kapsamında Baltık ve Doğu Akdeniz'in oyun teorisi ile karşılaştırmalı tehdit analizi
Comparative threat analysis with game theory of the Baltic and the Eastern Mediterranean within the scope of regional security complex
  1. Tez No: 680798
  2. Yazar: İLKAY TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Doğu Akdeniz'de gerçekleşen hidrokarbon ve doğal gaz keşiflerinden sonra bölge ülkelerinin aralarında bloklaşarak rekabete girmeleri ve deniz sahalarında açığa çıkan uyuşmazlıklar, aktörlerin bölgesel kompleks yatkınlıklarını inceleme gereğini doğurmuştur. Özellikle Yunanistan ve Türkiye arasında tarihten gelen dostluk-düşmanlık ilişkileri ve çok boyutlu sorunlar bölgeye yansımıştır. Aynı şekilde son yıllarda bölgesel güvenlik kompleksi kapsamında Baltık bölgesinde de Baltık ülkelerinin kaygıları ve Rusya-NATO rekabeti üst düzeye ulaşmıştır. İki bölgenin de ortak aktörlere ve teori bağlamında benzer yönlere sahip olması karşılaştırmalı tehdit analizini mümkün kılmaktadır. İki bölgede öne çıkan aktörleri ele alarak tehdit analizi yapılan çalışmada oyun teorisi yöntemiyle çatışma ihtimali üzerinde durulmuştur. Çalışma, Doğu Akdeniz ve Baltık'ın ayrı bir kompleks oluşturup oluşturamayacağını tartışmaktadır. Bu iki bölgedeki rekabet ve uyuşmazlıklar, işbirliğinin önüne geçerken sıcak çatışmaya evrilme hususunda aktörlerin hangi yönelimlere sahip olduğunun altını çizmektedir. NATO-Rusya ve Türkiye-Yunanistan ilişkileri, bulundukları bölgedeki mevcut kapasiteleri, yarattıkları tehditler ve riskler etrafında analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the hydrocarbon and natural gas discoveries in the Eastern Mediterranean, the countries in the region grouped and competed among themselves and the disputes that emerged in the sea areas caused the need to examine the regional complexity of the actors. Especially the historical amity-enmity relations and multi-dimensional problems between Greece and Turkey have been reflected in the region. Likewise, the concerns of the Baltic countries and Russia-NATO rivalry have reached a high level in the Baltic region within the scope of the regional security complex. The fact that both regions have common actors and similar aspects in the context of theory makes comparative threat analysis possible. In the study, in which threat analysis was carried out by considering the prominent actors in two regions, the possibility of conflict was emphasized with the game theory method. The study discusses whether the Eastern Mediterranean and the Baltic can form a separate complex. The rivalries and conflicts in these two regions underline the orientations of the actors in evolving into hot conflict while preventing cooperation. NATO-Russia and Turkey-Greece relations have been tried to be analyzed around their current capacities, threats and risks which they create in their region.