Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ve yerel yönetimler
The congress of Local and Regional Authorities and local governments
- Tez No: 680797
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin kuruluşundan başlayarak günümüze kadar geçirdiği süreç, işlevi, yapısı, organları ve Kongre tarafından hazırlanmış Şart, Sözleşme, Rapor ve Kurallar ele alınmıştır. Çalışma ile Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin kendi iç işleyişi hakkında da bilgi verilmiş, Avrupa Konseyi tarafından hazırlanıp üye ülkelerin onayına sunulmuş Şartlar, özellikle de yerel yönetim anayasası diyebileceğimiz Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı incelenerek, Türk mevzuatı ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Kongre'nin yerel yönetimlere bakış açısını yakalayabilmek olmuştur. Bu bağlamda, Kongre tarafından yerel yönetimler konusunda üzerinde durulan en önemli konulardan katılım ve yerelleşme özel olarak ele alınmış ve çeşitli yönleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this study, the process, the functions, the structure, the organs of, and all the Charters, conventions, reports and the rules by the Committee of Local and Regional Authorities (the CLRAE) are stated from its foundation to the present. The charters, particularly the Charter of Local Self Government which is recognised as the constitute of local authorities, prepared and then opened to be ratified to the member states, by the CLRAE have been compared with Turkish statutes in the text. The main target of the study is to grab the view of the CLRAE over local and regional authorities. In this context, especially participation and subsidiarity, the two of main concerns of the CLRAE, have been taken up and examined with varied aspects. The reports by the CLRAE on the functioning of local democracy in the member states were studied and the Recommendation Report (1997) on the reform process and the implementation of local governments in Turkey, and its sequel, the Information Report (2001), are taken as the samples of the reports by the Congress and translated into Turkish as well as the rules of procedure of the CLRAE and the rules of procedure of its Chambers so as to comprehend its functioning entirely.