Omuz impingement sendromlu hastalarda omuz ve dirsek eklemleri arasındaki ilişkinin bölgesel bağımlılık modeline göre incelenmesi
Investigation of the relationship between shoulder and elbow joints in patients with impingement syndrome according to regional interdependence model
- Tez No: 680814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR AĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, omuz impingement sendromunda, omuz ve dirsek eklemleri arasındaki ilişkinin bölgesel bağımlılık modeline göre incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. 27-60 yaş arasındaki 43 omuz impingement hastası çalışmaya katıldı. Omuz impingement sendromlu hastaların sosyo-demografik bilgileri içeren formun doldurulmasının ardından hastalara bir vücut diyagramı verilerek hastalardan ağrıyan bölgelerin işaretlenmesi istendi. Hastaların omuz ve dirsek eklemi ağrı düzeyleri için nümerik ağrı skalası (NAS), omuz fonksiyonelliğinin değerlendirilmesi için Constant-Murley skorlaması, dirsek fonksiyonelliğinin değerlendirilmesi için Mayo dirsek performans skoru (MEPI), üst ekstremite özür düzeyinin değerlendirilmesi için kol, omuz ve el sorunları anketi (Quick DASH), sapma açıları tespiti ile eklem pozisyon hissi, dinamometre ile kavrama güçleri ölçüldü. Omuz impingement sendromlu hastalarda omuz ve dirsek eklemlerine ait parametreler arasındaki ilişkinin araştırıldığı çalışmada omuz eklemi ve dirsek eklemi ağrı şiddeti arasında ve bu eklemlerin fonksiyonellikleri arasında bir ilişki tespit edilmedi(p>0,05). Sapma açısı tespiti ile eklem pozisyon hissinde omuz ekleminde hasta ve etkilenmemiş tarafın tüm açılarında sapma açısı 6,6 dereceden fazla bulundu. Dirsek ekleminde tüm ölçülen açılarda etkilenmiş tarafın etkilenmemiş tarafa göre ortalama olarak daha fazla sapmaya sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between shoulder and elbow joints in shoulder impingement syndrome according to the regional dependence model. 43 shoulder impingement patients between the ages of 27-60 participated in the study. After completing the form containing socio-demographic information of patients with shoulder impingement syndrome, a body diagram was asked to mark the pain areas, numerical pain scale (NAS) for shoulder and elbow joint pain levels, constant-murley scoring for shoulder functionality, Mayo for evaluation of elbow functionality. Elbow performance score (MEPI), arm, shoulder, and hand problems questionnaire (Quick DASH) to evaluate upper extremity disability level, joint position sensation with determination of deviation angles, grip strength with dynamometer were measured. In the study investigating the relationship between shoulder and elbow joint parameters in patients with shoulder impingement syndrome, no relationship was observed between shoulder and elbow joint pain and functionality (p> 0.05). Degment angle detection and the degree of deviation in all angles of the patient and unaffected limb in the joint position sense in the shoulder joint 6, It was found that there was an average greater deviation in the elbow joint than the unaffected side.