Haddehanelerde fiziksel risk etmenlerinin incelenmesi: Karabük Haddehaneleri örneği
Investigation of physical risk factors in rolling mills: Sample of Karabuk rolling mills
  1. Tez No: 680827
  2. Yazar: FİGEN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'nin ağır sanayii temellerinin atılmasında büyük önem taşıyan Karabük Demir Çelik Fabrikaları 1937 yılında bugünkü Karabük ilinde kurulmuştur. Bu fabrikanın çevresine ham çeliğin işlenerek ticari ürün elde edilen haddehanelerin de kurulması ile Karabük ili çelik sanayisinin başkenti konumuna gelmiştir. Bu haddehanelerde çalışanlar birçok fiziksel risk etmenine maruz kalmaktadırlar. İş sağlığı ve güvenliği bakımından haddehanelerdeki fiziksel risk etmenleri önemli bir konudur. Bu çalışmada 4 farklı haddehanenin fiziksel risk etmenlerinden gürültü, aydınlatma, termal konfor ve toz ölçümleri yapılmıştır. Gürültü ölçümleri; 5 farklı noktada iç ortam gürültü ve 3 farklı noktada kişisel gürültü olarak, Aydınlatma ölçümleri; 10 farklı noktada, Termal konfor ölçümleri; tek noktada, Toz ölçümleri ise 3 farklı noktada gerçekleştirilmiştir. Bu ölçüm sonuçlarına göre ayrı ayrı fiziksel maruziyet risk değerlendirmeleri yapılmıştır. Yapılan risk değerlendirmesi raporlarına göre çalışma ortamının fiziksel koşullarının iyileştirilmesine yönelik çözüm önerilerinin uygulanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Karabük Iron and Steel Works of great importance in laying the foundations of today's heavy industry of Turkey was founded in Karabük in 1937. Karabük province has become the capital of the steel industry with the establishment of rolling mills where raw steel is processed around this factory and commercial products are obtained. Employees in these rolling mills are exposed to many physical risk factors. Physical risk factors in rolling mills are important in terms of occupational health and safety. In this study, noise, lighting, thermal comfort and dust measurements, which are the physical risk factors of 4 different rolling mills, were carried out. Noise measurements; Lighting measurements as indoor noise at 5 different points and personal noise at 3 different points; Thermal comfort measurements at 10 different points; Dust measurements were performed at one point and 3 different points. Based on these measurement results, individual physical exposure risk assessments were performed. According to the risk assessment reports, it is aimed to implement solution suggestions for improving the physical conditions of the working environment.