Haddehanelerde sıcaklık ve titreşim ölçümü ile kestirimci bakım uygulamaları
Predictive maintenance applications with temperature and vibration measurement in rolling mills
  1. Tez No: 772665
  2. Yazar: YUSUF KALEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, bir demir çelik tesisinin haddehanesinde bulunan bir monoblok tezgâhın, elektrik motorlarında sıcaklık ve titreşim ölçümleri ile kestirimci bakım uygulamaları yapılmıştır. Her motordan, ön ve arka rulman sıcaklıkları, sargı sıcaklıkları, ön ve arka kapak titreşimleri için ölçümler alınmıştır. Titreşim ölçümü sistemi, bu çalışma için hazırlanmış ve sisteme entegre edilmiştir. Ölçümlerin izlenmesi aşamasında, rulman arızası tespiti yapılmış ve onarımı sağlanmıştır. Çalışma öncesinde arıza durumunda yapılan bakım yaklaşımı uygulanmakta olan monoblok tezgah motor rulmanları, çalışma sonucunda kestirimci bakım yaklaşımı ile denetlenmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, temperature and vibration measurements and predictive maintenance applications in electric motors of a monoblock stand in a rolling mill of an iron and steel plant were carried out. Measurements were taken from each motor for front and rear bearing temperatures, winding temperatures, front and rear cover vibrations. The vibration measurement system was prepared for this study and integrated into the system. During the monitoring of the measurements, the bearing failure was detected and repaired. Monoblock bench motor bearings, for which the maintenance approach in case of failure was applied before the study, started to be inspected with a predictive maintenance approach as a result of the study.